21:38 10/9/2023 - Πηγή: NewsIt

To Mαυροβούνιο επικράτησε 2-1 επί της Βουλγαρίας, με τον επιθετικό του Ολυμπιακού Στέφαν Γιόβετιτς να πετυχαίνει το γκολ της νίκης στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, στο πλαίσιο των προκριματικών του Euro 2024. Αστόχησε σε πέναλτι ο εξτρέμ του ΠΑΟΚ Κίριλ Ντεσπόντοφ.

Το Μαυρουβούνιο πέτυχε μεγάλη νίκη στις

καθυστερήσεις επί της Βουλγαρίας με 2-1 για τον 7ο όμιλο των προκριματικών στο Euro 2024.  Λυτρωτής για τους Μαυροβούνιος ο σέντερ φορ του Ολυμπιακού, Στέφαν Γιόβετιτς, ο οποίος πέτυχε και το νικητήριο γκολ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Σε όλο το παιχνίδι αγωνίστηκε για τη Βουλγαρία ο εξτρέμ του ΠΑΟΚ Κίριλ Ντεσπόντοφ, ο οποίος αστόχησε μάλιστα από το σημείο του πέναλτι στο 60ο λεπτό.

Last minute goal by Stevan Jovetic. Montenegro is ahead again and the last moments!

Montenegro 2-1 Bulgaria pic.twitter.com/kI62ePJtC7

— FootColic (@FootColic) September 10, 2023

Για την ιστορία το Μαυροβούνιο προηγήθηκε με τον Σάβιτς στο 45′, με την Βουλγαρία να ισοφραίζει με τον Μπορούκοφ στο 79΄.

Η βαθμολογία του ομίλουΟυγγαρία 10 Μαυροβούνιο 8 Σερβία 7 Λιθουανία 3 Βουλγαρία 2

Την ίδια ώρα η Δανία πέτυχε σπουδαία νίκη στο Ελσίνκι επί της Φινλανδίας με 1-0, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των προκριματικών του EURO 2024. Το ντέρμπι του 8ου ομίλου κρίθηκε στα τελευταία λεπτά με τον Πιέρ Εμίλ Χόιμπιεργκ να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 87ο λεπτό και να οδηγεί την εθνική ομάδα της χώρας του στην κορυφή της βαθμολογίας.

Τα αποτελέσματα του ομίλου

Καζακστάν – Βόρεια Ιρλανδία 1-0

Φινλανδία – Δανία 0-1

Η βαθμολογία Δανία 13Φιλάνδία 12Σλοβενία 10Καζακστάν 12Βόρεια Ιρλανδία 3Σαν Μαρίνο 0

To άρθρο Προκριματικά Εuro 2024: Ο Γιόβετιτς λύτρωσε το Μαυροβούνιο απέναντι στην Βουλγαρία με γκολ στις καθυστερήσεις δημοσιεύτηκε στο NewsIT .