21:42 26/3/2022 - Πηγή: NewsIt

Με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να επιστρέφει στην αγωνιστική δράση μετά από σχεδόν δύο μήνες και τον Γιώργο Παπαγιάννη να είναι ανίκητος στους “αιθέρες”, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με του ΠΑΟΚ, στη 19η αγωνιστική της Basket League.

Οι

“πράσινοι” πήραν από νωρίς το προβάδισμα στο ματς και “έκλεισαν” το πρώτο ημίχρονο με διψήφια διαφορά (44-31), η οποία παρέμεινε μέχρι τέλους, παρά την αντεπίθεση του “Δικεφάλου του Βορρά” και τη “χαλάρωση” των παικτών του Πρίφτη στα τελευταία λεπτά.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο αρχηγός του Τριφυλλιού είχε 11 πόντους σε λιγότερα από 12 λεπτά αγώνα στο ματς. Ο Γκριν με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 44-31, 63-48, 77-67.

Τα στατιστικά των παικτών

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Παπαγιάννης 17 (7/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κασελάκης 7 (1), Γουάιτ 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 10 (2/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Σαντ Ρος 11 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μέικον 7 (1/4 τρίποντα), Καββαδάς 4 (5 ριμπάουντ), Χουγκάζ, Έβανς, Μαντζούκας.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Ρίβερς 13 (3/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Λι (0/4 σουτ), Λαβ 13 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μάντζαρης (0/3 τρίποντα), Γιάνκοβιτς (0/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Γκριν 15 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ασίστ), Καμαριανός 4, ΝτιΛέο 8 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρούμογλου, Καμπερίδης (0/4 τρίποντα), Τολιόπουλος 14 (4/10 τρίποντα).

To άρθρο Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 77-67: Νίκη παρά τη «χαλάρωση» στην επιστροφή του Ιωάννη Παπαπέτρου δημοσιεύτηκε στο NewsIT .