21:14 16/3/2022 - Πηγή: NewsIt

Με όπλο την σπουδαία άμυνα στην τέταρτη περίοδο, ο Ολυμπιακός γύρισε από το -8 του 25′, πανηγύρισε σπουδαία νίκη επί του Παναθηναϊκού (81-76) στο “Παύλος Γιαννακόπουλος” για την Α1 Μπάσκετ Γυναικών και ουσιαστικά εξασφάλισε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι για την 14η αγωνιστική, με πολλές διακυμάνσεις, ο Ολυμπιακός

επικράτησε του Παναθηναϊκού στο “Παύλος Γιαννακόπουλος” με 81-76 και πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα ενόψει των play off της Α1 Γυναικών.

Κορυφαίες του Ολυμπιακού οι Σταμάτη (20π.) και Νικολοπούλου (16π.), ενώ από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισαν Φιτζέραλντ (20π.) και Ριντ (16π., 10ρ., 7ασ.).

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε (21-15, 13′), ο Ολυμπιακός έφερε το παιχνίδι στα ίσια (21-21, 16′), για να ξεφύγουν και πάλι οι “πράσινες” (40-31 στο 21’30”, 44-36 στο 23’15”). Η εικόνα άλλαξε στο τέλος της τρίτης περιόδου με τις “ερυθρόλευκες” να παίρνουν το προβάδισμα (54-56, 29’30”). Το προβάδισμα άλλαξε χέρια, αλλά στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενες είχαν τον πρώτο λόγο και έφτασαν στη νίκη.

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Μάρτιν Ζίμπαρτς κλείδωσε το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της Α1 Μπάσκετ Γυναικών. Μαζί έκανε το 2-0 στη regular season απέναντι στον Παναθηναϊκό, προβάδισμα μείζονος σημασίας για την post season δεδομένου ότι ο τίτλος κρίνεται στις 4 νίκες

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 36-31, 57-56, 76-81

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 16 (10ρ., 7 α.), Φιτζέραλντ 20 (1), Λύμουρα 11 (3), Κωτούλα, Μπουντούρη, Χολμς 18 (1), Χατζηνικολάου 9 (2), Κάιζερ 2

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 9 (1), Τόλφρι 3 (1), Σταμολάμπρου 4 (1), Σταμάτη 20 (4/7 τρ.), Σπυριδοπούλου 9 (1), Νικολοπούλου 16 (1τρ. 8ρ. 8 α.), Δίελα, Βίτολα 12 (10ρ.), Χάμπλιν 8

To άρθρο Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 76-81: «Άλωσαν» τη Λεωφόρο και κλείδωσαν την πρωτιά στην Α1 μπάσκετ γυναικών δημοσιεύτηκε στο NewsIT .

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 76-81, Άλωσαν, Λεωφόρο,panathinaikos – olybiakos 76-81, alosan, leoforo