21:00 21/5/2024 - Πηγή: NewsIt

Ντέρμπι για ένα ημίχρονο ήταν ο πρώτος τελικός της Α1 πόλο των γυναικών, ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τη Βουλιαγμένη στον Πειραιά, στη συνέχεια όμως οι “ερυθρόλευκες” επέβαλαν την ανωτερότητά τους και έφτασαν στη νίκη με 14-5, κάνοντας το πρώτο από τα τρία βήματα που απαιτούνται για την υπεράσπιση του τίτλου τους.

Ο ΝΟΒ κατάφερε να κρατήσει τις πρωταθλήτριες “άσφαιρες”

στα πρώτα 12 λεπτά του αγώνα και προηγήθηκε 2-0 και 3-1, όμως με τρία τέρματα μέσα σε ενάμισι λεπτό ο Ολυμπιακός “ξεκόλλησε” και προηγήθηκε 4-3 στο τέλος της δεύτερης περιόδου.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε αποκλειστικά στη γηπεδούχο ομάδα, που ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 7-3 (συνολικό σερί 6-0) και κυριάρχησε απόλυτα ως το τέλος.

Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς θα γίνει την Παρασκευή (24/5, 20:00), στο κολυμβητήριο του Λαιμού.

To άρθρο Ολυμπιακός – Βουλιαγμένη 14-5: Με περίπατο το 1-0 στους τελικούς της Α1 Γυναικών στο πόλο δημοσιεύτηκε στο NewsIT .

Ολυμπιακός – Βουλιαγμένη 14-5, 1-0, Α1 Γυναικών,olybiakos – vouliagmeni 14-5, 1-0, a1 gynaikon