Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-3: Πήρε το ντέρμπι και του έσπασε το αήττητο

21:28 13/12/2021 - Πηγή: NewsIt

Ο Παναθηναϊκός έκαμε μια μεγάλη εμφάνιση, νίκησε τον Ολυμπιακό μέσα στο “Μελίνα Μερκούρη” με ανατροπή (3-1 σετ) και του… έσπασε το αήττητο στη φετινή Volley League ανδρών, πιάνοντας κορυφή.

Ο Παναθηναϊκός

«άλωσε» την έδρα του Ολυμπιακού (3-1 σετ) έχοντας για… όπλο το σερβίς και ανέβηκε στην κορυφή της Volley League, αφήνοντας στο -1 τον “αιώνιο” του αντίπαλο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ήταν ο Ρανγκέλ με 16 πόντους και έξι μπλοκ. Ντεν Ντρις και Πρωτοψάλτης ολοκλήρωσαν το ντέρμπι διψήφιοι ενώ ο Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος προσέφερε από το σερβίς.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και στο δεύτερο σετ, έφτασε στο 10-6, αλλά κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός “ξύπνησε” -μετά και από ένα τάιμ άουτ του Ανδρεόπουλου- και έστω και δύσκολα έφτασε στο 21-25 και στην ισοφάριση. Στο τρίτο σετ υπήρχε μόνος ένας πρωταγωνιστής και αυτός ήταν ο Παναθηναϊκός. Το 15-25 τα λέει όλα. Αν και το… πάλεψε, ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να αντιδράσει ούτε στο 4ο σετ. Το αδιαπέραστο μπλοκ του «τριφυλλιού» σε συνδυασμό με τον τρομερό Πρωτοψάλτη, έδωσαν στους φιλοξενούμενους τη νίκη με 3-1 (21-25).

Τα σετ 1-3 (25-20, 21-25, 14-25, 21-25)

To άρθρο Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-3: Πήρε το ντέρμπι και του έσπασε το αήττητο δημοσιεύτηκε στο NewsIT .