Ολυμπιακός – Μονακό 75-73: Πήραν το θρίλερ σε δραματικό φινάλε

23:27 4/1/2024 - Πηγή: NewsIt

Ο Ολυμπιακός σε μια αναμέτρηση για γερά νεύρα, κέρδισε στο κατάμεστο ΣΕΦ την Μονακό με σκορ 75-73 σε ένα παιχνίδι ντέρμπι από την αρχή έως το τέλος, το οποίο έμοιαζε με αγώνα για το final 4 της Euroleague. Πρώτοι σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» οι Κάνααν με 16 και Πίτερς με 14.

O Oλυμπιακός κέρδισε την Μονακό σε ένα αγώνα που δεν θύμιζε σε τίποτα κανονική διάρκεια Euroleague

την Μονακό, με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να δείχνουν μπροστά στο κοινό τους πως μπορούν και φέτος να «λυγίσουν» μεγάλες ομάδες, με τους Πειραιώτες να φτάνουν στην 11η νίκη τους στη διοργάνωση,

Οι «ερυθρόλευκοι» υπερασπίστηκαν την έδρα τους κι έκλεισαν με 2/2 τη «διαβολοβδομάδα», την ώρα που οι Μονεγάσκοι γνώρισαν δεύτερη σερί ήττα και είδαν το δικό τους ρεκόρ να υποχωρεί σε 10-9.

Ο Αϊζάια Κάαναν με 16 πόντους (οι 12 στο δεύτερο ημίχρονο) ήταν εκείνος που σήμανε την «αντεπίθεση» του Ολυμπιακού στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ κομβική ήταν η παρουσία και του Άλεκ Πίτερς με 14π. (3/3τρίπ.).

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 34-36, 56-58, 75-73

Περισσότερα σε λίγο…

To άρθρο Ολυμπιακός – Μονακό 75-73: Πήραν το θρίλερ σε δραματικό φινάλε δημοσιεύτηκε στο NewsIT .

Ολυμπιακός – Μονακό 75-73, Πήραν,olybiakos – monako 75-73, piran