Λαμία – Ιωνικός 2-1: Έσπασε το «ρόδι» στην έδρα της στη φετινή Superleague 1

19:14 15/1/2022 - Πηγή: NewsIt

Φτάσαμε στην 18η αγωνιστική για να δούμε την Λαμία να πετυχαίνει την πρώτη της φετινή νίκη στη Superleague 1. Ο Ιωνικός έφυγε ηττημένος (2-1) από το “Αθ. Διάκος”.

Να αναφέρουμε ότι αυτή ήταν η τέταρτη φετινή νίκη της Λαμίας επί του Ιωνικού (2 σε πρωτάθλημα και δυο σε Κύπελλο). Με το “τρίποντο” αυτό, οι γηπεδούχοι έφτασε τους 14 βαθμούς, όσους έχει και η ομάδα της Νίκαιας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και στο 13′ κατάφεραν να φτάσουν στο 1-0. Από ωραία μπαλιά του Προβυδάκη στην πλάτη

της άμυνα του Ιωνικού, το πρώτο σουτ του Ρόμανιτς κόντραρε στον Τσιγκρίνσκι, ωστόσο το δεύτερο από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων.

Ο Ιωνικός κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι στη συνέχεια, ωστόσο δυσκολεύτηκε να φτιάξει φάση στην αντίπαλη εστία. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους (39′) η Λαμία ζήτησε πέναλτι για σπρώξιμο του Λένις στον Ρόμανιτς.

Η Λαμία πίεσε για να φτάσει σε νέο γκολ με την έναρξη της επανάληψης και στο 53′ έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Μπεχαράνο έπιασε φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Χουτεσιώτη.

Ο Ιωνικός έδειξε μεγάλη δυσκολία στην πίεση που του άσκησαν οι γηπεδούχοι. Μάλιστα, στο 64′ λίγο έλειψε να πετύχει ένα απίθανο αυτογκόλ με τον Σάντσες.

Μετά και τις αλλαγές που έγιναν, η ομάδα της Νίκαιας προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση. Στο 85′ όμως η Λαμία έφτασε στο 2-0 λίγο με τον Μανγκουρά. Το τελικό 2-1 διαμορφώθηκε στο 90′ με το πλασέ του Αοσμάν.

To άρθρο Λαμία – Ιωνικός 2-1: Έσπασε το «ρόδι» στην έδρα της στη φετινή Superleague 1 δημοσιεύτηκε στο NewsIT .

Λαμία – Ιωνικός 2-0, Έσπασε, Superleague 1,lamia – ionikos 2-0, espase, Superleague 1