00:58 24/5/2021 - Πηγή: NewsIt

Η Μπράγκα επικράτησε με 2-0 της Μπενφίκα στον τελικό του Κυπέλλου Πορτογαλίας κι έκανε την έκπληξη, κατακτώντας το τρόπαιο.

Ο τελικός ήταν επεισοδιακός με πολλά νεύρα και συνολικά τρεις κόκκινες κάρτες. Η Μπενφίκα έμεινε με 10 παίκτες από το 17ο λεπτό, όταν αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας Λέιτε με απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα, με τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο στη συνέχεια να περνάει στον αγωνιστικό χώρο.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, η Μπράγκα έκανε το 1-0 με φοβερή λόμπα του Λούκας Πιαζόν.

Στο δεύτερο μέρος, οι τυπικά γηπεδούχοι πίεσαν για να πετύχουν δεύτερο γκολ, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 85′ με ωραίο τελείωμα του Εσγκάιο. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, Πιαζόν και Τααράμπτ αντίκρισαν κόκκινη κάρτα, έπειτα από μία αψιμαχία που είχαν.

To άρθρο Η Μπράγκα έκανε την έκπληξη κόντρα στην Μπενφίκα και κατέκτησε το Κύπελλο Πορτογαλίας δημοσιεύτηκε στο NewsIT .