10:52 24/10/2022 - Πηγή: NewsIt

Η Μπόκα Τζούνιορς είναι η νέα πρωταθλήτρια στην Αργεντινή, αφού μετά από “θρίλερ” στην τελευταία αγωνιστική, κατέκτησε τον τίτλο του Κλαουσούρα 2022-23.

Μπόκα Τζούνιορς και Ρασίνγκ Κλουμπ διεκδίκησαν μέχρι τέλους το πρωτάθλημα και όλα κρίθηκαν λίγα λεπτά πριν το φινάλε της σεζόν, με τη Ρίβερ Πλέιτ να κάνει… δώρο στη “μισητή” της αντίπαλό.

Οι “εκατομμυριούχοι” νίκησαν μέσα στην έδρα της Ρασίνγκ Κλουμπ με ανατροπή 2-1 και έτσι η αδυναμία της Μπόκα Τζούνιορς

να επικρατήσει της Ιντεπεντιέντε (2-2) δεν της στοίχισε τον τίτλο. Το παιχνίδι ήταν μάλιστα “θρίλερ” στο τέλος, με τους γηπεδούχους να χάνουν πέναλτι στο 90′ πριν ηττηθούν τελικά με γκολ της Ρίβερ Πλέιτ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το κατάμεστο “Μπομπονέρα” ξέσπασε έτσι σε πανηγυρισμούς, με την Μπόκα Τζούνιορς να κατακτά το 35ο πρωτάθλημα της ιστορίας της.

pic.twitter.com/xfU9fYCW7V

— Boca Juniors (@BocaJrsOficial) October 23, 2022

To άρθρο Η Μπόκα Τζούνιορς κατέκτησε το πρωτάθλημα με «δώρο» της Ρίβερ Πλέιτ σε φινάλε «θρίλερ» στην Αργεντινή δημοσιεύτηκε στο NewsIT .