Φράιμπουργκ – Ντόρτμουντ 2-4: Ήττα με δέκα παίκτες πριν τον Ολυμπιακό

18:37 16/9/2023 - Πηγή: NewsIt

Μετά από ένα ματς με πολλές εναλλαγές του σκορ, η Φράιμπουργκ -προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League- ηττήθηκε εντός έδρας από την Ντόρτμουντ με 4-2, σε ματς για την 4η αγωνιστική στη Bundesliga.

Πέντε ημέρες πριν τον αγώνα της με τον Ολυμπιακό

στο «Γ.Καραϊσκάκης», στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League, η Φράιμπουργκ γνώρισε μια ακόμα ήττα στη Bundesliga, αυτή την φορά εντός έδρας, με 2-4 από την Ντόρτμουντ.

Προερχόμενη από τη συντριβή στη Στουτγκάρδη (5-0), η ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ, ήθελε πάση θυσία το «τρίποντο», ωστόσο, δεν τα κατάφερε.

Η είσοδος του Βιντσέντσο Γκρίφο στο 28‘ αντί του Γκρέγκοριτς άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα ανάμεσα στην Φράιμπουργκ και στην Ντόρτμουντ. Οι Βεστφαλοί πήραν γρήγορρα το προβάδισμα με τον Χούμελς, ωστόσο, από δύο ασίστ του 30χρονου Ιταλού μέσου στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ήρθε η ανατροπή του σκορ (2-1) από τα γκολ των Χόλερ (45+3′) και Χόλφερ (45+7′).

Στο δεύτερο μέρος, όμως, η Ντόρτμουντ τα έδωσε όλα για την ανατροπή. Έφτασε στο 2-2 με τον Μάλεν (60′) και στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την αποβολή του Χόφλερ στο 82΄.

Ο Χούμελς με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 88΄ έκρινε επί της ουσίας το παιχνίδι στο στο Γιουρόπα-Παρκ Στάντιον και στις καθυστερήσεις ο Ρόις «σφράγισε» το «διπλό» των Βεστφαλών.

Η ενδεκάδα της Φράιμπουργκ: Ατουμπόλου, Γκούλντε, Γκίντερ, Λίνχαρτ, Κούμπλερ (85΄ Σμιντ), Εγκεστάιν, Χόφλερ, Σάλαϊ, Χόλερ (77΄ Αντάμου), Ντόαν (85΄ Ρολ), Γκρέγκοριτς (28΄ Γκρίφο).

Αποτελέσματα και σκόρερ της 4ης αγωνιστικής στην Bundesliga:

Μπάγερν Μονάχου-Λεβερκούζεν 2-2

(7΄ Κέιν, 86΄ Γκορέτσκα – 26΄ Γκριμάλντο, 90΄+4΄ πέν. Παλάσιος)

Λειψία-Άουγκσμπουργκ 3-0

(7΄ Σίμονς, 12΄ Οπέντα, 27΄ Ράουμ)

Φράιμπουργκ-Ντόρτμουντ 2-4

(45΄+3 Χόλερ, 45΄+7 Χόφλερ – 11΄,88΄ Χούμελς, 60΄ Μάλεν, 90΄+2 Ρόις)

Βόλσμπουργκ-Ουνιόν Βερολίνου 2-1

(12΄ Γουίντ, 31΄ Μέλε – 28΄ Τρίμελ)

Μάιντς-Στουτγκάρδη 1-3

(70΄ Μπαρέιρο – 56΄,85΄,90΄+7 Γκιρασί)

Κολωνία-Χοφενχάιμ 1-3

(61΄ Σέλκε – 1΄ Κράμαριτς, 28΄ Γκρίλιτσχ, 52΄ Μπέιερ)

To άρθρο Φράιμπουργκ – Ντόρτμουντ 2-4: Ήττα με δέκα παίκτες πριν τον Ολυμπιακό δημοσιεύτηκε στο NewsIT .

Φράιμπουργκ – Ντόρτμουντ 2-4, Ήττα, Ολυμπιακό,fraibourgk – ntortmount 2-4, itta, olybiako