Μπαρτσελόνα – Ζενίτ: Σώθηκαν στην παράταση οι Καταλανοί

00:47 24/4/2021 - Πηγή: NewsIt

Η Ζενίτ έφτασε μία “ανάσα” από τη δεύτερη σερί νίκη της στη Βαρκελώνη, ωστόσο η Μπαρτσελόνα κατάφερε να πάρει τη νίκη (81-78) στην παράταση (66-66 κ.α), ισοφαρίζοντας σε 1-1 τη σειρά των πλέι οφ της Euroleague, η οποία πλέον μεταφέρεται στην Αγία Πετρούπολη (28 και 30/4).

Οι Καταλανοί δεν έπιασαν καλή απόδοση σε ακόμα ένα παιχνίδι και λίγο έλειψε να βρεθούν με το 1,5 πόδι εκτός Final Four. Ο Πάνγκος αστόχησε στο σουτ

της νίκης στην κανονική διάρκεια, ενώ ο Χάνγκα ήταν ο ήρωας της παράτασης με 2 κομβικά κλεψίματα.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι τα τελευταία 16΄΄, όταν ο Χάνγκα έκανε το κλέψιμο του αγώνα και κερδίζοντας φάουλ στη συνέχεια, έγραψε από τη γραμμή των ελευθέρων βολών το 79-76. Ο Καλάθης υπέπεσε άμεσα σε φάουλ στον Πάνγκος για να μην του επιτρέψει νέα ισοφάριση από τα 6.75, με τον Καναδό γκαρντ να διαμορφώνει από τη γραμμή της… φιλανθρωπίας το 79-78 στα 12΄΄. Ο Χίγκινς δε λάθεψε και αυτός από τις βολές (81-78), με τον Χάνγκα να προσθέτει ακόμη ένα κλέψιμο στο φινάλε και να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Μπράντον Ντέιβις με 22 πόντους και 8 ριμπάουντ, σε μία βραδιά που οι Νίκολα Μίροτιτς (8π.) και Νικ Καλάθης (3π., 4ρ., 4ασ., 5λ.) ήταν… σκια του εαυτού τους. Από τη Ζενίτ ξεχώρισε και πάλι ο Κέβιν Πάνγκος με 23 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, αλλά και 4 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 38-29, 48-48, 66-66 κ.α., 81-78 παρ.

To άρθρο Μπαρτσελόνα – Ζενίτ: Σώθηκαν στην παράταση οι Καταλανοί δημοσιεύτηκε στο NewsIT .