Άρης – ΑΕΚ 91-73: Πήρε το ματς σε μια περίοδο

19:08 13/3/2022 - Πηγή: NewsIt

Με μια θεαματική εμφάνιση στο πρώτο εξάλεπτο της τέταρτης περιόδου, ο Άρης νίκησε την ΑΕΚ μέσα στη Θεσσαλονίκη με 91-73 και την έφτασε στους 23 βαθμούς στην Basket League… υπερκαλύπτοντας και το -1 της ήττας του στον πρώτο γύρο.

Ένα

απίθανο επιθετικό κρεσέντο του Άρη στην τελευταία περίοδο του ματς με την ΑΕΚ ήταν αυτό που του έδωσε τη νίκη με 91-73, σε ματς για την 17η αγωνιστική της Basket League.

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη έτρεξαν ένα επιμέρους 23-3 σε έξι λεπτά, μετατρεπόντας το +3 σε +23. Οι Θεσσαλονικείς πήραν έτσι το “ροζ φύλλο αγώνα”, ανεβάζοντας το ρεκόρ τους στο 7-9. ίδιο ρεκόρ έχει και η Ένωση, αλλά οι “κίτρινοι” υπερκάλυψαν την ήττα που είχαν γνωρίσει στο ματς στα Άνω Λιόσια (υπερέχουν στην ισοβαθμία).

Ο Άρης είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Κάουαν αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 21π. Στους 16π. σταμάτησε ο Νετζήπογλου, με τον Τζούστον να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 15π. και 12 ριμπάουντ. Επίσης, οι Χάνλαν και Λόκετ είχαν από 14π. και 13π. Αντίστοιχα. Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Ράουτινς και Παππάς με 18π. και 17π. αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 22-30, 44-41, 62-59, 91-73.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν Τζ. 21 (4/6 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ασίστ), Καμάρας (4 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 16 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Χάνλαν 14 (2/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Κώττας 6, Τζούιστον 15 (5/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χαβαλές, Σιδηροηλίας, Πουλιανίτης 6 (2/7 τρίποντα, 3 ασίστ), Πετανίδης, Λόκετ 13 (1), Γεροκώστας.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 5 (1/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Φλιώνης 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ράουτινς 18 (3/3 δίποντα, 4/9 τρίποντα), Μαυροειδής 8 (3/5 δίποντα, 2/4 βολές), Χάμερ 10 (5/13 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πετρόπουλος 34 (1/4 τρίποντα), Φιλιππάκος 4, Παππάς 17 (1/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές), Καρλής.

Ομαδικά στατιστικά – Άρης: 22/34 δίποντα, 13/33 τρίποντα, 8/10 βολές, 40 ριμπάουντ (31 αμυντικά + 9 επιθετικά), 22 ασίστ, 9 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – ΑΕΚ: 16/36 δίποντα, 11/31 τρίποντα, 8/13 βολές, 34 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 10 επιθετικά), 22 ασίστ, 12 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

To άρθρο Άρης – ΑΕΚ 91-73: Πήρε το ματς σε μια περίοδο δημοσιεύτηκε στο NewsIT .