To τρένο της ΑΕΚ πάτησε και τον Άρη (video)

19:11 20/12/2020 - Πηγή: NewsIt

Τι κι αν αγωνίστηκε χωρίς τρεις ξένους της, η ΑΕΚ συνέχισε την αήττητη πορεία της στη Basket League, επικρατώντας εντός έδρας του Άρη με 84-67 κι έφτασε τις 22 συνεχόμενες νίκες από τον Οκτώβριο του 2019.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έβγαλε αντίδραση μετά την ήττα από τη Σολέ κι ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο, “καθάρισε” με σχετική άνεση τη νίκη.

Από την πλευρά

του, ο Άρης παρουσίασε καλό πρόσωπο, αλλά δεν μπόρεσε να μείνει στο παιχνίδι μέχρι τέλους, έχοντας κι αυτός να αντιμετωπίσει τις σημαντικές απουσίες του Ντραγκίσεβιτς και του Μιλόσεβιτς.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο σημείο που ο Άρης βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 22-27, αλλά η ΑΕΚ απάντησε με 18-0, βάζοντας γερές βάσεις νίκης από το ημίχρονο.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ, σταματώντας στους 16 πόντους, με τον Γιανίκ Μορέιρα να προσθέτει 14 πόντους, τον Χρυσικόπουλο 15 πόντους και τον Ζήση 11 πόντους. Από τον Άρη οι Κουζέλογλου (13π, 11ρ) και Τσάλμερς (16π) ξεχώρισαν αλλά δεν αρκούσαν στην ομάδα του Σάββα Καμπερίδη.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 42-31, 63-48, 84-67.

To άρθρο To τρένο της ΑΕΚ πάτησε και τον Άρη (video) δημοσιεύτηκε στο NewsIT .