00:18 10/1/2022 - Πηγή: NewsIt

Η Ατλέτικο Μαδρίτης αν και προηγήθηκε χρειάστηκε ένα γκολ του Κοντογκμπιά στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με την Βιγιαρεάλ για την 20η αγωνιστική της La Liga, ώστε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας με το τελικό 2-2.

Με εναλλαγές στο σκορ και «μοιρασιά» (2-2), ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Βιγιαρεάλ με την Ατλέτικο Μαδρίτης, για την 20η αγωνιστική της LaLiga. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν αήττητοι για πέμπτη διαδοχική αναμέτρηση, αφού με γκολ

των Τόρες στο 29′ και Μορένο στο 55′ (είχε αστοχήσει σε πέναλτι στο 17′) ανέτρεψαν το εις βάρος του 0-1 που είχε διαμορφωθεί από το 10ο λεπτό με απίστευτο γκολ του Κορέα από το κέντρο του γηπέδου για την ομάδα του Σιμεόνε.

Ωστόσο το «κίτρινο υποβρύχιο» δεν έφτασε στη νίκη, αφού ο Κοντογκμπιά σο 90’+2′ ισοφάρισε για την Ατλέτικο Μαδρίτης, ενώ λίηο αργότερα ο ίδιος παίκτης είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε από το ματς. Οι φιλοξενούμενοι έτσι επέστρεψαν στις απώλειες βαθμών, μετά το «τρίποντο» επί της Βαγιεκάνο (2-0) στην προηγούμενη αγωνιστική και είναι στην 4η θέση με 33 βαθμούς, μαζί με την Ρεάλ Σοσιεδάδ. Στην 8η θέση η Βιγιαρεάλ με 29 πόντους.