21:58 6/10/2022 - Πηγή: NewsIt

Η Ομόνοια προηγήθηκε στο ημίχρονο επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με γκολ του Καρίμ Ανσαριφάρντ, αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την έκπληξη και γνώρισε την ήττα με ανατροπή 3-2 στην τρίτη αγωνιστική του 5ου ομίλου του Europa League.

Ο Ανσαριφάρντ σκόραρε στο 34′ σε φοβερή αντεπίθεση της Ομόνοιας, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ράσφορντ πήρε τη Γιουνάιτεντ από το χέρι και με δύο δικά του γκολ

(το δεύτερο από ασίστ του Ρονάλντο) και μία ασίστ στον Μαρσιάλ, οδήγησε την ομάδα του στην ανατροπή.

Ο Παναγιώτου μείωσε για την Ομόνοια στο 85′, αλλά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε και η κυπριακή ομάδα είναι πλέον τελευταία στον όμιλο του Europa League, με μηδέν βαθμούς μετά από τρεις αγώνες. Δεύτερη με 6 πόντους η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, πίσω από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Από τα υπόλοιπα ματς στο πρώτο μέρος της 3ης αγωνιστικής του Europa League, ελληνικό ενδιαφέρον είχε το Μονακό – Τραμπζονσπόρ, με την τουρκική ομάδα να γνωρίζει την ήττα με 3-1, αλλά το μοναδικό της γκολ να πετυχαίνει ο Τάσος Μπακασέτας στο 72ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Τα πρώτα αποτελέσματα της βραδιάς στο Europa League

1ος όμιλος

Ζυρίχη-Αϊντχόφεν 1-5

(87΄ Οκίτα – 10΄,15΄ Βερτέσεν, 22΄,55΄ Γκάκπο, 35΄ Σίμονς)

Ομόνοια-Μάντσεστερ Γ. 2-3

(34΄ Ανσαριφάρντ, 85΄ Παναγιώτου – 53΄,84΄ Ράσφορντ, 63΄ Μαρσιάλ)

Μονακό-Τραμπζονσπόρ 3-1

(14΄,45΄+2 πεν. Μπεν Γεντέρ, 55΄ Ντισασί – 72΄ Μπακασέτας)

Ερυθρός Αστέρας-Φερεντσβάρος 4-1

(27΄πεν, 60΄ Κανγκά, 50΄ Κάταϊ, 35΄ Μίτροβιτς – 71΄ Ζακαριάσεν)

To άρθρο Europa League: Ήττα 3-2 με ανατροπή για την Ομόνοια από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Τα πρώτα αποτελέσματα της βραδιάς δημοσιεύτηκε στο NewsIT .