Euroleague: Νίκη στην παράταση με «αδιανόητη» ανατροπή για την Μπαρτσελόνα

00:43 23/12/2021 - Πηγή: NewsIt

Η Ούνιξ Καζάν βρέθηκε να προηγείται ακόμη και με 20 πόντους στην 4η περίοδο, αλλά η Μπαρτσελόνα έκανε μία αδιανόητη ανατροπή στα τελευταία λεπτά και έστειλε το ματς στην παράταση, για να πάρει τελικά και τη νίκη με 111-109.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους δεν τα παράτησε ποτέ στο ματς και με τον Μίροτιτς να πετυχαίνει συνολικά 28 πόντους, πανηγύρισε στο τέλος ένα… χαμένο παιχνίδι. Ο Ισπανός φόργουορντ ήταν αυτός που πέτυχε και 3/3 βολές για να πάει το ματς στην παράταση, όπου ο Κούριτς από τη γραμμή “σφράγισε” τη νίκη για τους

“μπλαουγκράνα”, με τον Λορέντζο Μπράουν να αστοχεί σε τρίποντο νίκης. Ο Αμερικανός είχε 27 πόντους, με τον Χεζόνια να προσθέτει 18 πόντους, αλλά στο τέλος κανείς τους δεν μπόρεσε να αποτρέψει την… αυτοκτονία της ομάδας τους.

Τα δεκάλεπτα: 27-28, 37-46, 57-74, 94-94κ.α., 111-109α’ παρ.

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 2 (3 ασίστ, 5 λάθη), Έξουμ 13 (1), Σανλί 5 (6 ριμπάουντ), Σμιτς 8 (6 ριμπάουντ), Οριόλα 4 (6 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 12 (2 τρίποντα, 8 ασίστ, 4 λάθη), Κούριτς 24 (4/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γιοκουμπάιτις 15 (1), Μίροτιτς 28 (3/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 13/13 βολές), Καϊσέδο.

Ούνικς Καζάν (Περάσοβιτς): Μπράουν Τζ. 21 (8/14 δίποντα, 5/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα), Σπίσου 2, Κάναν 20 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/7 βολές), Μπράουν Λ. 27 (4/9 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 7/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Μπράντλεϊ, Χεζόνια 18 (2/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Ουζίνσκι 3 (1), Τζέκιρι 10 (6 ριμπάουντ), Μέιγιο 6 (2/7 σουτ), Βοροντσέβιτς 2.

Από τα ματς της ημέρας ξεχώρισε και η οριακή νίκη της Αναντολού Εφές με 84-83 επί του Ερυθρού Αστέρα, με την πρωταθλήτρια Ευρώπης να προβληματίζει ξανά με την παρουσία τους, αλλά να παίρνει στο τέλος το ροζ φύλλο του αγώνα.

Ο Μίσιτς ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής, αφού τελείωσε το ματς με 21 πόντους και πέτυχε τις κρίσιμες βολές που χάρισαν τη νίκη στην ομάδα του Αταμάν, μετά από δύο άστοχες βολές του Κάλινιτς για τους Σέρβους.

Τα δεκάλεπτα: 31-21, 43-46, 65-68, 84-83

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 8 (2/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μπομπουά 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Σίνγκλετον, Μπράιαντ 8 (4/6 δίποντα), Μόρμαν, Πλάις 23 (3/6 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Μίτσιτς 21 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/7 βολές), Άντερσον 9 (2), Ντάνστον 5, Σιμόν

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Λαζάρεβιτς 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουόλτερς 12 (4/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μίτροβιτς 4, Λάζιτς 13 (1/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Κάλινιτς 20 (4/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ασίστ), Χόλινς 5 (1), Ιβάνοβιτς 9 (3/4 τρίποντα), Μάρκοβιτς, Γουάιτ 6 (1), Κούζμιτς 7 (11 ριμπάουντ), Τσίρμπες

Τα αποτελέσματα στη 17η αγωνιστική

Αναντολού Εφές – Ερυθρός Αστέρας 84-83
Ζάλγκιρις Κάουνας – Αρμάνι Μιλάνο Αναβολή
Άλμπα Βερολίνου – Μονακό 92-84
Μπαρτσελόνα – Ούνικς Καζάν 101-109 (παράταση)

18. Ζάλγκιρις 3-13

To άρθρο Euroleague: Νίκη στην παράταση με «αδιανόητη» ανατροπή για την Μπαρτσελόνα δημοσιεύτηκε στο NewsIT .