21:39 10/3/2022 - Πηγή: NewsIt

Ένα γκολ του Γιασμίν Κούρτις από απευθείας εκτέλεση φάουλ, ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στον ΠΑΟΚ με 1-0 επί της Γάνδης στο πρώτο παιχνίδι για τη φάση των “16” του Europa Conference League.

Ο Σλοβένος μέσος πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 58ο λεπτό, με τη βοήθεια και της τύχης, αφού η μπάλα κόντραρε στο τείχος, αλλά οι Θεσσαλονικείς

διατήρησαν εύκολα το προβάδισμα μέχρι τέλους και εξασφάλισαν έτσι σκορ πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς στο Βέλγιο.

Το παιχνίδι

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν επιφυλακτικά την αναμέτρηση, με τους Βέλγους να παίρνουν τον έλεγχο της μπάλας και τον ΠΑΟΚ να ψάχνει τους κενούς χώρους για να “χτυπήσει” στις αντεπιθέσεις.

Το παιχνίδι είχε έτσι ελάχιστες καλές στιγμές και είναι χαρακτηριστικό ότι η πρώτη ήρθε στο 20ο λεπτό, με τον “Δικέφαλο του Βορρά” να φωνάζει για ένα πέναλτι.

Περισσότερα σε λίγο…

To άρθρο Conference League, ΠΑΟΚ – Γάνδη 1-0: Ο Κούρτιτς «εκτέλεσε» τους Βέλγους και έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στους Θεσσαλονικείς δημοσιεύτηκε στο NewsIT .