Bundesliga, Μπόχουμ – Μπάγερν Μονάχου 4-2: Ταπείνωση για τους Βαυαρούς

18:59 12/2/2022 - Πηγή: NewsIt

Η Μπόχουμ έκανε τη μεγάλη έκπληξη της 22ης αγωνιστική στη Bundesliga αφού νίκησε 4-2 την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου «σκορπώντας» την από το πρώτο ημίχρονο. Σημαντική νίκη για την Γκλάντμπαχ, έχασε έδαφος για την τετράδα η Φράιμπουργκ.

Η «τεσσάρα» της Μπόχουμ στην πρωτοπόρο Μπάγερν (4-2) ήταν το αποτέλεσμα που ξεχώρισε στους σαββατιάτικους αγώνες της Bundesliga. Οι Βαυαροί μπορεί να προηγήθηκαν στο “Vonovia Ruhrstadion” με τον Λεβαντόφσκι στο

9ο λεπτό, αλλά δέχτηκαν έναν απίστευτο καταιγισμό με τέσσερα γκολ σε μισή ώρα (14’ Άντβι-Αντζέι, 38’ πεν. Λοκάντια, 40’ Γκαμπόα, 44’ Χόλτμαν) με το ημίχρονο να λήγει με το σκορ 4-1.

Οι πρωταθλητές προσπάθησαν να επιστρέψουν στην επανάληψη αλλά το μόνο που πέτυχαν ήταν απλώς να μειώσουν προς το τέλος με το δεύτερο γκολ του «Λέβα» στο 75′ και περιμένουν να δουν τι θα κάνει αύριο (13/2) η Ντόρτμουντ στο Βερολίνο απέναντι στην Ουνιόν, καθώς οι Βεστφαλοί έχουν την ευκαιρία να μειώσουν στους 5 βαθμούς την απόσταση από την κορυφή.

Στα άλλα ματς η Βόλφσμπουργκ πέρασε με «διπλό» από τη Φρανκφούρτη απέναντι στην ασταθή Άιντραχτ, ενώ πολύτιμη νίκη ενόψει της συνέχειας σημείωσε και η Γκλάντμπαχ με 3-2 κόντρα στην Άουγκσμπουργκ.

Η ουραγός Γκρόιτερ Φιρτ επιβλήθηκε της Χέρτα αλλά χρειάζεται ακόμη πάρα πολλούς βαθμούς για να αλλάξει τη μοίρα της, ενώ ισόπαλο (1-1) τελείωσε το παιχνίδι της Φράιμπουργκ με τη Μάιντς, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 69′ το γκολ του Πέτερσεν από το 31′ και να σώζουν το βαθμό, μένοντας στο -4 από την τετράδα, με ματς περισσότερο όμως από την Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής

Λειψία-Κολωνία 3-1

(25΄ Ενκουκού, 54΄ Όλμο, 57΄ Ανχελίνο – 90΄+1΄ Λεμπέρλε)

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης – Βόλφσμπουργκ 0-2

(28’ πεν. Κρούζε, 93’ Λουκεμπάκιο)

Γκλάντμπαχ – Άουγκσμπουργκ 3-2

(30’ Κονέ, 46’ Χόφμαν, 67’ Μπενσεμπαϊνί / 55’ Ιάγκο, 93’ Φινμπόγκασον)

Γκρόιτερ Φιρτ – Χέρτα Βερολίνου 2-1

(1’, 71’ Χργκότα / 82’ Γκέχτερ)

Μπόχουμ – Μπάγερν Μονάχου 4-2

(14’ Άντβι-Αντζέι, 38’ πεν. Λοκάντια, 40’ Γκαμπόα, 44’ Χόλτμαν / 9’, 75’ Λεβαντόφσκι)

Φράιμπουργκ – Μάιντς 1-1

(69’ Πέτερσεν / 31’ Χακ)

Λεβερκούζεν-Στουτγκάρδη 19:30

Ουνιόν Βερολίνου-Ντόρτμουντ 13/02

Χοφενχάιμ-Αρμίνια Μπίλεφελντ 13/02

To άρθρο Bundesliga, Μπόχουμ – Μπάγερν Μονάχου 4-2: Ταπείνωση για τους Βαυαρούς δημοσιεύτηκε στο NewsIT .

Bundesliga Μπόχουμ – Μπάγερν Μονάχου 4-2, Ταπείνωση, Βαυαρούς,Bundesliga bochoum – bagern monachou 4-2, tapeinosi, vavarous