"Ζωντανός" για εξάδα ο Κολοσσός

Ο Κολοσσός πέτυχε τη... δεύτερη νίκη του αυτή την εβδομάδα και παραμένει με ελπίδες για την έκτη θέση της κανονικής περιόδου που θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική. Το 84-80 εντός έδρας επί του ΚΑΟΔ ήρθε λίγες μέρες μετά τη δικαίωσή του από το ΑΣΕΑΔ για τον αγώνα με τον Απόλλωνα Πάτρας και πλέον η ομάδα του Αρη Λυκογιάννη θέλει να νικήσει στην Αμαλιάδα και να χάσει το Ρέθυμνο στην έδρα του από τον Αρη.

Το σημερινό παιχνίδι απέκτησε απρόσμενα "ατμόσφαιρα" ντέρμπι στα τελευταία λεπτά, αφού ο Κολοσσός για 30 λεπτά ήταν απόλυτος κυρίαρχος και έχοντας σταθερά διψήφια διαφορά πόντων έδειχνε ότι θα έκανε περίπατο έχοντας προηγηθεί με 23-16 στο δεκάλεπτο, 47-32 στο ημίχρονο και 66-57 στο 30'.

Στην τελευταία περίοδο, όμως, οι γηπεδούχοι έχασαν τον επιθετικό τους ρυθμό, ο ΚΑΟΔ που σε κανέναν σημείο δεν απογοητεύτηκε κάλυψε τη διαφορά, μείωσε μέχρι και στο 84-80 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, αλλά τελικά ο Κολοσσός κατάφερε να κρατήσει τη νίκη.