Υποταγή Ζοτς σε Ίβκοβιτς-"Πέρπε"!

Η Αναντολού Εφές του Ντούσαν Ίβκοβιτς με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Στράτο Περπέρογλου μετέτρεψε το ντέρμπι με την Φενέρ του Ζέλικο Ομπράντοβιτς σε παράσταση για ένα ρόλο και τη διέλυσε με σκορ 85-67!

Η νίκη σε αυτό το ματς θα έδινε την μοναξιά της κορυφής σε μία από τις δύο ομάδες και αυτό έκανε το ντέρμπι ακόμα πιο "καυτό". Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με σκορ 43-41 υπέρ των γηπεδούχων και τίποτα δεν προμήνυε την έκρηξη της Εφές στο δεύτερο μέρος. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν φανταστικό για της τους γηπεδούχους,

καθώς με επιμέρους σκορ 19-10 προηγήθηκαν με 62-51. Από εκεί και μετά η Εφές δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω, έφτασε τη διαφορά και στους 20 πόντους και το τελικό 85-67 ήρθε πανάξια για την ομάδα του Ίβκοβιτς.

Ο Στράτος Περπέρογλου είχε 17 πόντους (πρώτος σκόρερ) για την Εφές, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ο Στεφάν Λάσμε είχε 12 πόντους και βοηθησε σε κρίσιμα σημεία. Ο Γιαν Βέσελι με 20 πόντους ήταν ο κορυφαίος της Φενέρ και τον ακολούθησε ο Νεμάνια Μπιέλιτσα με 16 πόντους και 16 ριμπάουντ.