Ξέσπασε στον ΠΑΟΚ! (83-69)

Ο Παναθηναϊκός μετά την ήττα του από την Μπαρτσελόνα για την Ευρωλίγκα φαίνεται πως έβγαλε το…άχτι του κόντρα στον ΠΑΟΚ, τον οποίο και νίκησε με 83-69.

Ο Παναθηναϊκός ήταν σοβαρός από τα μέσα τις τρίτης περιόδου και μετά, καθώς βελτίωσε την άμυνα του, ενώ έτρεξε εξαιρετικά το γήπεδο σε κάθε ευκαιρία, χωρίς να αφήσει τον «Δικέφαλο του Βορρά»

να σηκώσει…κεφάλι και έτσι πήρε δίκαια την νίκη. Πρώτοτς σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Γιάνκοβιτς με 14 ενώ για τον ΠΑΟΚ ο Κάρτερ είχε 17.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 4-9, όμως οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς γρήγορα ισοφάρισαν. Το δεκάλεπτο από εκεί και πέρα είχε αρκετές εναλλαγές στο σκορ με το τελικό σκορ του δεκαλέπτου να είναι 16-16. Οι «Πράσινοι» «έσφιξαν» την άμυνα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και τρέχοντας σωστά το γήπεδο πήραν το προβάδισμα και συνεχώς το εδραίωναν, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει στο τέλος του ημιχρόνου στο τελικό 39-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κάρτερ ήταν όλα τα λεφτά για τον ΠΑΟΚ σκοράροντας 10 από τους 11 πρώτους πόντους της ομάδας του, όμως ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις και βρέθηκε ξανά στο +6 (51-45 26΄) ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο στο +12 (61-49). Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με το «Τριφύλλι» να έχει πάντα διψήφιο προβάδισμα και τελικά να παίρνει την νίκη με 83-69.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 39-34, 61-49, 83-69.
Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 1, Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 14 (1), Φώτσης 11 (3), Νέλσον 12 (1), Παππάς 12 (1), Μαυροκεφαλίδης 9 (1), Διαμαντίδης 7, Μπατίστα 11, Μπλουμς, Λαουάλ 6.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 15 (1), Λιάπης, Κάρτερ 17 (1), Τσόχλας 10 (2), Δέδας 6 (2), Κοττάς, Όντουμ 5 (1), Βον 4, Σιναντίνοβιτς, Χαριτόπουλος 10 (1), Σαλούστρος 2.