Τρομερή ανατροπή από -14 της Ζαλγκίρις στην Ρωσία(55-61)!

Ματσάρα όχι σαν θέαμα αλλά σαν εξέλιξη, στο Νόβγκοροντ. Η Ζαλγκίρις παρά το νεανικό της και φτηνό ρόστερ, συνεχίζει να εντυπωσιάζει με την άμυνα και έκανε ένα ακόμα μεγάλο ματς και το μεγάλο διπλό με την Νίζνι . Σε ένα παιχνίδι που στο πρώτο μέρος η Νίζνι προηγήθηκε με 37-23 καθώς η Ζαλγκίρις είχε 0/7τρ και χαμένες βολές με την Νίζνι να έχει πρωταγωνιστές Ρότσεστι-Κίνσει. Ολα άλλαξαν στην συνέχεια όμως. Η Ζαλγκίρις με τρομερή άμυνα έκανε το 37-23 σε 41-39 με ένα 4-14 και καθώς δέχθηκε μόλις 7π στην 3η περίοδο και μετά το 46-54

με επιμέρους 9-31(!) αφού δέχθηκε μόλις 18π στο δεύτερο μέρος και κέρδισε και εύκολα! Με κορυφάιο τον Άντερσον και περιορίζοντας στον 1π στο δεύτερο ημίχρονο τον Κίνσει

Δεκάλεπτα: 13-11,37-23,44-43,55-61
ΝΙΖΝΙ(Μπαγκάτσικις): Μπαμπούριν 2,Παραχούσκι 4(13ρ), Αντόνοφ 6,Πατσάτσια, Χνοστόφ 3,Κίνσει 11,Ρότσεστι 15(7ας), Κριβότσεφ 6,Τόμκινς 8,Γκολοβίν
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ(Κράπικας):Λεκαβίτσιους 8,Γκουντάιτις 4,Καρινιάουσκας 4,Σονγκάιλα 2, Λιπκεβίτσιους 5,Γιανκουνας 9(11ρ), Γιαβτόκας 9(11ρ), Μιλάνκις 2(0/8σ!), Αντερσον 18(5/11δ,1/6τρ), Ουλανόβας