Τουρκία: "Σφαλιάρα" της Καρσίγιακα στη Φενέρμπαχτσε

Η Καρσίγιακα ήταν η μεγάλη θριαμβεύτρια του ντέρμπι της 22ης αγωνιστικής του τουρκικού πρωταθλήματος, μετά τη νίκη με 86-81 κόντρα στη Φενέρμπαχτσε.

Η αναμέτρηση ήταν απόλυτα ισορροπημένη στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (39-39, 20'), ενώ το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε την Φενέρμπαχτσε στο +10 (56-66, 30'). Στην τέταρτη περίοδο, όμως, η Καρσίγιακα κυριάρχησε πλήρως επί της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντιβτς και με επιμέρους σκορ 30-15 έριξε στο καναβάτσο τους φιλοξενούμενους.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής: Σάββατο 19/03Μπεσίκτας-Γκαζιαντέπ 84-95Μπουγιουκτσεμεκτσέ-Ουσάκ Σπορτίφ 80-83Ιστανμπούλ ΒΒ-Τραμπζονσπόρ 89-74Γεσιλγκίρεσουν-Κόνιασπορ 88-68Γαλατάσαραϊ-Νταρουσάφακα (Αναβλήθηκε) Κυριακή 20/03Καρσίγιακα-Φενέρμπαχτσε 86-81Μπάνβιτ-Άνκαρα Δευτέρα 21/03Τουρκ Τέλεκομ-Αναντολού Εφές