Τουρκία: «Μπρέικ» με το... καλημέρα η Φενέρ!

Μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα, ο οποίος κρίθηκε στη... ρώσικη ρουλέτα, η Φενέρ επέστρεψε από το -12 κι "έσπασε" την έδρα της Αναντολού Εφές με 87-85 εκτός έδρας, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των τελικών του τουρκικού πρωταθλήματος.

Επόμενος αγώνας την Κυριακή (05/06), προτού η σειρά μεταφερθεί στην έδρα της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Το φιλμ

Η Εφές ξεκίνησε καλύτερα και πήρε από νωρίς το προβάδισμα με +5 (23-18, 10'), το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (40-35, 20').

Στην επανάληψη, η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς ανέβασε ακόμα περισσότερο

την απόδοσή της, φτάνοντας στο +12 (52-40), όμως η Φενέρ αντέδρασε και με 18-4 σερί πήρε μόλις για δεύτερη φορά το προβάδισμα 57-58, 30').

Στην τέταρτη περίοδο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και όλα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα. 35'' πριν το τέλος κι ενώ το σκορ ήταν 79-82, ο Γκρέιντζερ έκανε λάθος επαναφορά (η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Ερτέλ και βγήκε εκτός γηπέδου). Ωστόσο, η Φενέρ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί αυτό το λάθος κι έτσι το σκορ παρέμεινε το ίδιο 25'' πριν το τέλος.

Από εκεί και μετά, όμως, δεν άλλαξε κάτι, καθώς οι παίκτες των δύο ομάδων ήταν αλάνθαστοι από τη γραμμή των βολών (4/4 ο Ερτέλ και 2/2 ο Γκρέιντζερ από την Εφές, 2/2 ο Μαχμούτογλου και ο Ντατόμε από τη Φενέρ). Έτσι, το τελικό 85-87 διαμορφώθηκε έπειτα από μια βολή του Ντίξον, ο οποίος έχασε εσκεμμένα τη δεύτερη, καθώς απέμεναν μόλις 2'' στην Εφές για μια τελευταία επίθεση.

Πρωταγωνιστές των νικητών ήταν ο Ούντοχ και ο Ντίξον με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ καθοριστικοί στο τέλος ήταν ο Μαχμούτογλου (12π.) και ο Ντατόμε (11π., 10 ριμπ.). Ο Κώστας Σλούκας είχε μόλις 2π. (0/2 δίπ., 2/2 βολές), ένα ριμπάουντ και ισάριθμη ασίστ σε 23', ενώ από την Εφές ξεχώρισαν ο Ερτέλ (23π.), ο Γκρέιντζερ (15π.) και ο Σάριτς (14π.).