Το δίδυμο... της επιτυχίας των Θάντερ

Από το καλό στο καλύτερο πηγαίνουν το τελευταίο διάστημα οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, οι οποίοι στο μεγάλο ντέρμπι της χθεσινής βραδιάς επιβεβαίωσαν την ανοδική τους πορεία. Οι "Κεραυνοί" επικράτησαν των Λος Άντζελες Λέικερς πιο εύκολα απ ότι δείχνει το τελικό 114-108 και παρέμειναν στην κορυφή της Δύσης. Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχαν οι Ντένβερ Νάγκετς επί των Ιντιάνα Πέισερς, με τον Κώστα Κουφό να αγωνίζεται για 21 λεπτά έχοντας 12π. και 5ριμπ..

Τα αποτελέσματα:
Φιλαδέλφεια Σίξερς - Μπόστον Σέλτικς 95-94 (89-89κ.α.)

Παραμένουν… το αφεντικό

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση και έχοντας σε εντυπωσιακή βραδιά τους Κέβιν Ντουράντ (36π.-9ριμπ.-4ασ.) και Ράσελ Ουέστμπρουκ (33π.-8ασ.), οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ επικράτησαν εντός έδρας των Λος Άντζελες Λέικερς με 114-108. Η ομάδα του Σκοτ Μπρουκς είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης από τα πρώτα λεπτά και αν δεν υπήρχε η χαλάρωση των τελευταίων λεπτών θα μπορούσε να κερδίσει με μεγαλύτερη διαφορά. Από πλευράς "Λιμνανθρώπων", ο Κόμπε Μπράιαντ (35π.-7ασ.) προσπάθησε να… αποτρέψει το μοιραίο, αλλά πλην του Ντουάιτ Χάουαρντ (23π.-18ριμπ.) δεν πήρε σημαντικές βοήθειες.

Γλίστρησε και… έχασε

Σπουδαία εντός έδρας νίκη επί των Μπόστον Σέλτικς πανηγύρισαν οι Φιλαδέλφεια Σίξερς (95-94). Ο Έβαν Τέρνερ (26π.-10ριμπ.) ήταν αυτός που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με καλάθι περίπου τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος της παράτασης, αφού στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο συγκλονιστικός μέχρι τότε Ραζόν Ρόντο (16π.-13ριμπ.-14ασ.) γλίστρησε με αποτέλεσμα να μην αλλάξει το τελικό σκορ. Οι "Κέλτες" προσπάθησαν να αλώσουν τη Φιλαδέλφεια, αλλά οι 27π. που σημείωσε ο Πολ Πιρς δεν ήταν αρκετοί αφού η περιφερειακή λειτουργία των γηπεδούχων ήταν αυτή που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των Σίξερς.

Συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν

Τον αέρα των Μπρούκλιν Νετς φαίνεται πως έχουν πάρει οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς καθώς οι "Πολεμιστές" επικράτησαν για δεύτερη φορά τη φετινή σεζόν στη μεταξύ τους αναμέτρηση με 109-102. Οι Νετς δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το προβάδισμα που είχαν στην ανάπαυλα (63-55), καθώς στην επανάληψη το δίδυμο των Ντέιβιντ Λι (30π.-15ριμπ.) και Στέφεν Κάρι (28π.) πήρε την κατάσταση στα χέρια του χαρίζοντας μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη στο Γκόλντεν Στέιτ.

Εμφατική νίκη

Χωρίς να ζοριστούν ιδιαίτερα και με τον Γκρεγκ Πόποβιτς να ξεκουράζει τους "βασικούς" στο τελευταίο δωδεκάλεπτο του αγώνα, οι Σαν Αντόνιο Σπερς διέσυραν τους Χιούστον Ρόκετς με 114-92. Τα