«Θρυλική» νίκη με Φενέρ (vid)

Μία τεράστια νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός στο κατάμεστο ΣΕΦ απέναντι στην Φενέρμπαχτσε των Κώστα Σλούκα και Ζέλικο Ομπράντοβιτς με 71-62. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι από την αρχή μέχρι το τέλος σε άμυνα και επίθεση και δεν άφησαν στους αντιπάλους τους κανένα περιθώριο αντίδρασης. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος πρέπει σίγουρα να είναι απόλυτα ικανοποιημένος από την διάθεση που έδειξαν οι παίκτες του σε όλες τις μονομαχίες του παρκέ. Πλέον οι Πρωταθλητές Ελλάδος

έχουν ρεκόρ 10-5, ενώ η Φενέρ υποχώρησε στο 9-6 και βρίσκεται πίσω τους στην βαθμολογία.

Κορυφαίοι για την ομάδα του κόουτς Σφαιρόπουλου ήταν ο εκπληκτικός Μπιρτς που έκανε double double με 10 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Λοτζέσκι με 14 πόντους και οι Γκριν και Παπαπέτρου που σημείωσαν από 11 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από την Φενέρ ξεχώρισε ο Βέσελι με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Σλούκας με 10 πόντους και 6 ασίστ.

Το φιλμ

Οι δύο ομάδες ήταν πολύ αγχωμένες στην αρχή του ματς με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να έχει σημειώσει μόλις 4 πόντους σε 3 λεπτά και η Φενέρ κανέναν (4-0 στο 3'). Μάλιστα τα λάθη και από τις δύο ομάδες ήταν αρκετά, ενώ ο Σλούκας στο 6:30 του ματς σημείωσε το πρώτο καλάθι των Τούρκων (4-3). 4 λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου οι «ερυθρόλευκοι» με όπλα την άμυνα, την θέληση και τον εξαιρετικό Μπιρτς (6 πόντους-3 ριμπάουντ) ήταν μπροστά με 8-5. Η ενέργεια που έβγαζε ο Μπιρτς και οι υπόλοιποι ήταν κάτι απίστευτο με το σκορ να είναι 13-7 (στο 8'). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ολυμπιακό να είναι μπροστά με 18-9 και να ελέγχει απόλυτα το ματς.

Στην δεύτερη περίοδο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να παίξουν άμυνα, ενώ οι φιλοξενούμενοι να βρουν εύκολα καλάθια στην επίθεση. Στο πρώτο δίλεπτο η διαφορά είχε παγιωθεί πάνω από τους 5 πόντους (20-13), ενώ με ένα τρίποντο του Λοτζέσκι και ένα του Γκριν για πρώτη φορά στο ματς η διαφορά πήγε στο +13 (26-13 στο 14'). Ο Ολυμπιακός «πυροβολούσε» από τα 6,75 και έτρεχε στον αιφνιδιασμό με αποτέλεσμα η διαφορά να πάει στους 15 (31-16), περίπου 3:30 λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Με δύο ακόμα τρίποντα από τους Γκριν και Παπαπέτρου η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στο +20 (37-17 στο 18') με τον Ολυμπιακό να κάνει ότι θέλει στο παρκέ και την Φενέρ να απογοητεύει. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με την Φενέρ πίσω με 40-21 και τους γηπεδούχους μεγάλο φαβορί για την νίκη.

Το δεύτερο μέρος του αγώνα ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν εκατέρωθεν σουτ, αλλά την διαφορά να μεγαλώνει και να πηγαίνει για πρώτη φορά στο +21 (46-25 στο 23') με την Φενέρ πάντως να κλείνει την ρακέτα της πλέον και να πιέζει παντού. Οι Τούρκοι μετά από πολυ ώρα κατέβασαν την διαφορά κάτω από τους 20 (48-30 στο 25') με καλάθι του Βέσελι. Οι «ερυθρόλευκοι» όμως με καλάθι του Λοτζέσκι και βολές του Σπανούλη έστειλαν και την διαφορά στο +22 (52-30 στο 27') για πρώτη φορά στον αγώνα. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τρίποντο του Άντιτς όπου η Φενέρ μείωσε σε 58-40.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος του αγώνα ξεκίνησε τον Ντίξον να παίρνει επιθέσεις πάνω του, αλλά να μην μπορεί να τις τελειώσει όλες με αποτέλεσμα το σκορ να είναι 60-43 8 λεπτά πριν το φινάλε και ουσιαστικά όλα να έχουν κριθεί. Ο Ολυμπιακός είχε χάσει τον ρυθμό του σε άμυνα και επίθεση ενώ παράλληλα έβγαζε και κούραση με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι με καλάθια των Ντίξον και Ντατόμε να μειώσουν στους 13 (60-47) 6 λεπτά πριν το τέλος. Με 5 πόντους του Λοτζέσκι ο Ολυμπιακός κράτησε την διαφορά στο +14 (65-51 στο 36') και πλέον είχε την τύχη του αγώνα στα χέρια του. Οι φιλοξενούμενοι στα 2:30 λεπτά πριν την λήξη με ένα 7-0 σερί από Βέσελι και Ντατόμε μείωσαν μετά από πάρα πολύ ώρα στους 7 (65-58) και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο ματς. Στην επόμενη μάλιστα φάση ο Ντίξον σκόραρε με τρίποντο και μείωσε ακόμα περισσότερο την διαφορά (65-61) παγώνοντας το ΣΕΦ. Ο Σπανούλης πέτυχε στο 1 λεπτό το πρώτο του καλάθι εντός πεδιάς και έστειλε και πάλι την διαφορά στο +6 (67-61) βάζοντας «φωτιά» τις κερκίδες. Στα τελευταία δευερόλεπτα η ψυχραιμία των «ερυθρόλευκων» στις βολές και στις επιλογές τους, τους έδωσε την σπουδαία νίκη με 71-62.

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 40-21, 58-40, 71-62

Ολυμπιακός(Σφαιρόπουλος): Γκριν 11(3), Μπιρτς 10, Γιανγκ 6, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 12(2), Σπανούλης 7, Μιλουτίνοφ, Παπανικολάου 3(1), Μάντζαρης8(2) , Λοτζέσκι 14(2), Μαραγκός, Αθηναίου

Φενέρμπαχτσε(Ομπράντοβιτς): Χερσέκ, Ουντό 3, Μαχμούτογλου, Άντιτς 5(1), Σλούκας 10(1), Αρνά, Νάναλι 2, Ουγκουρλού, Βέσελι 22, Κάλινιτς 1, Ντίξον 9(2), Ντατόμε 10(2)