Θρίαμβος Σπερς και 4-3 επί των Μαβς!

Το τίμημα της ισοφάρισης του Ντάλας σε 3-3, στον 6ο αγώνα με τους Σπερς, ήταν η σπασμένη μύτη του Χοσέ Καλδερόν, σε σύγκρουση με τον Τόνι Πάρκερ. Μονάχα που ο δεύτερος, λίγο μετά τα μεσάνυχτα της Κυριακής (4/5) και μετά την πρόκριση του Μπρούκλιν μέσα στο Τορόντο, λίγο νωρίτερα, δεν ασχολήθηκε με την μύτη του Ισπανού αντιπάλου του, αλλά θαρρεί κανείς πως… τράβηξε από το αυτί τους Μαβς που τον «ταλαιπώρησαν» σε 7 ματς και αποφάσισε να τους τιμωρήσει. Το Σαν Αντόνιο εκμεταλλεύτηκε το πλεονέκτημα έδρας και με τον Γάλλο σταρ
του να σκοράρει 32π., διέλυσε 119-96 τους Μάβερικς, για το 4-3 στην σειρά και την θριαμβευτική πρόκριση στον 2ο γύρο της Δύσης, στον οποίο θα συναντήσει το Πόρτλαντ, που κατάφερε να πετάξει έξω με μειονέκτημα έδρας το Χιούστον! Τα «Σπιρούνια», αν και Νο1 στην κανονική περίοδο, ζορίστηκαν για 6 αγώνες από το Ντάλας, αλλά κατάφεραν να αποφύγουν το πάθημα του 2011, όταν είχαν αποκλειστεί στον 1ο γύρο από το Νο8 Μέμφις… Οι παίκτες του κόουτς Γκρεγκ Πόποβιτς «πάτησαν γκάζι» από το ξεκίνημα και προηγήθηκαν 20-10 στο 7΄, ενώ μετά το 35-23 της 1ης περιόδου, «άνοιξαν» την «ψαλίδα» και έφτασαν στο +26 στο 17΄, με 53-27, χάρη στο σπουδαίο παιχνίδι των -εσχάτως «χαζομπαμπάδων»-Τόνι Πάρκερ και Μανού Τζινόμπιλι. Ο πρώτος πρόλαβε να σκοράρει τους 24 από τους 32 πόντους του ως το ημίχρονο (68-46) και ο Αργεντινός γκαρντ πρόσθεσε 11π. σε 9΄ στο 2ο δωδεκάλεπτο (και 20 συνολικά), βοηθώντας τους Σπερς να ξεφύγουν χάρη και στα εξαιρετικά ποσοστά τους. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 19/26 σουτ (ποσοστό 73,1%) και είχαν 68,4% στο ημίχρονο, σε αντίθεση με το Ντάλας, που είχε 12/31 (και 38,7%) και δεν κατάφερε να ακολουθήσει το τέμπο των νικητών. Οι Μαβς, με επιθετική βοήθεια μόνο από τους Ντιρκ Νοβίτσκι και Ντέβιν Χάρις (και άστοχο ματς από τον Μόντα Έλις, με 3/11 σουτ), μείωσαν μόνο μέχρι τους 14π. (και το 77-63) στις αρχές της 3ης περιόδου, αλλά το Σαν Αντόνιο δεν του άφησε περιθώρια για ελπίδες και με λύσεις και από τους Ντάνκαν, Λέοναρντ και Γκριν, «εκτόξευσαν» την διαφορά στους 30π. και το 111-81, φτάνοντας στην εύκολη νίκη-πρόκριση! «Τρέφουμε απεριόριστο σεβασμό στο Ντάλας, που είναι μία εξαιρετική ομάδα και μας δυσκόλεψε πάρα πολύ», σχολίασε αμέσως μετά ο Πάρκερ, καταλήγοντας ότι «το θέμα είναι να επιβάλλουμε τον ρυθμό μας και τώρα κοιτάμε μόνο την σειρά με τους Μπλέιζερς». ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ (Πόποβιτς): Λέοναρντ 15 (1/5τριπ.), Ντάνκαν 15 (7/8διπ.-8ριμπ.), Σπλίτερ 1, Γκριν 16 (4/6τριπ.), Πάρκερ 32 (11/18διπ.), Ντιό 8, Τζινόμπιλι 20 (2/3τριπ.), Μπελινέλι 5 (1), Μιλς 7 (2), Έιρς, Μπέινς, Μπόνερ, Τζόσεφ.ΝΤΑΛΑΣ (Καρλάιλ): Μάριον 5, Νοβίτσκι 22 (8/19διπ.-0/2τριπ.-9ριμπ.), Ντάλεμπερτ 2, Έλις 12 (2/6τριπ.), Καλδερόν 4 (2/8 σουτ), Κάρτερ 10 (2/6τριπ.), Μπλερ 8, Χάρις 17 (3/3τριπ.), Ράιτ 6, Κράουντερ 2, Λάρκιν, Έλινγκτον 8, Τζέιμς.