Τα αποτελέσματα του Eurocup (5η αγωνιστική)

Η πέμπτη αγωνιστική του Eurocup ξεκίνησε χθες, με την Γκραν Κανάρια να κάνει για το δεύτερο όμιλο το "5 στα 5" απέναντι στη Βιλερμπάν (75-92), την Παρί Λεβαλουά να παίρνει το γαλλικό "εμφύλιο" με τη Στρασμπούρ (76-61), και τις Ολίμπια Λιουμπλιάνας, Μπεσίκτας να παίρνουν σημαντικά "διπλά" κόντα σε Ρίγα (74-83) και Ζολνόκι Ολάι (70-73) αντίστοιχα.

Συνεργάστηκε ο Ραφαήλ Αλαγάς

Α' ΟΜΙΛΟΣ

Την "νίκη επιβίωσης" που ήθελε από αυτό το ματς (πριν από αυτό είχε ρεκόρ 1-3), πέτυχε η Παρί Λεβαλουά, η οποία επικράτησε στο γαλλικό

"εμφύλιο" της αήττητης μέχρι προ ολίγου Στρασμπούρ με 76-61. Η αλήθεια είναι, βέβαια, πως οι "πρωτευουσιάνοι" τα... χρειάστηκαν, μιας και παρά το υπέρ τους προβάδισμα με διψήφιο αριθμό πόντων (43-26 στο ημίχρονο), η ομάδα του Βενσάν Κολέ κόντεψε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάστασης, μειώνοντας στους πέντε (56-51 η τρίτη περίοδος). Πατώντας, όμως, "γκάζι" στην τελευταία περίοδο, πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 20-10, το οποίο και τους χάρισε την νίκη. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Γκριν και Σιλμπ με 19 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους Αλσατούς ξεχώρισε ο Τραορέ με 21 πόντους.

Παρί Λεβαλουά (Μπενιό): Φορντ 8, Εντογιέ 6, Λαμπερί 9, Κοροζίν, Λάνγκ 10 (1), Ονιάνγκ 2, Γκριν 19 (3), Ζαν Μπατίστ 2, Μουτουάλ, Σανέ 5 (1), Σιλμπ 15 (3), Ελιέζερ
Στασβούργο (Κολέ): Τουπάν 2, Ντιό 9 (2), Λελού 4, Λακόμπ, Κάμπελ, Φοφανά 2, Τραορέ 21, Ντομπίνς 11 (2), Ντραγκίσεβιτς 4, Χάουαρντ 8

Εύκολο βράδυ είχε η Μπάμπεργκ που νίκησε στην Γερμανία την Σαραγόσα με 90-74. Οι γηπεδούχοι χωρίς να...φορτσάρουν ιδιαίτερα, από το πρώτο δεκάλεπτο απέκτησαν διψήφια διαφορά(24-14) την οποία διατήρησαν μέχρι το τέλος φτάνοντας στην άνετη επικράτηση. Για τους νικητές κάλυτερος όλων ήταν ο Ντάνκαν που σημείωσε 21 πόντους με εξέχουσα στατιστική(αστόχησε σε μόλις ένα δίποντο!). Από την άλλη πλευρά, το επιθετικό κρεσέντο του Γκόλντινγκ που σκόραρε 25 πόντους δεν ήταν αρκετό για να αποτρέψει την ήττα για την Ισπανική ομάδα.

Μπάμπεργκ (Τρινκιέρι): Μπάγκοριτς 2, Τόμσον 9(1), Τάντα 10(2), Θέις 11(1), Γουναμάκερ 12(1), Σμιτ, Στρέλνιεκς 9(1), Ντάνκαν 21, Χάρις 2, Μπάγιε 5, Κατελίνας, Σιπ 9(3)
Σαραγόσα (Ρουίς Λορέντε): Λις 17(5), Λόμπαρτ, Κάτιτς, Σάστρε 3(1), Τόμας 8(1), Ρόμπινσον 2, Λάντρι 10(2), Νόρελ 8, Φοντέτ 1, Γκόλντινγκ 25(2), Γέλοβατς

Μεγάλη νίκη με "όσκαρ ανατροπής" πέτυχε η Βόννη στην Ιταλία επι της Ρέτζιο Εμίλια! Η γηπεδούχος ομάδα διατηρούσε μέχρι την τρίτη περίοδο διψήφια διαφορά στο σκορ και όλα έδειχναν πως θα φτάσει σε μια "σβηστή" νίκη. Οι φιλοξενούμενοι όμως είχαν διαφορετική άποψη και δίνοντας τα όλα στην τελευταία περίοδος έκαναν ένα επιμέρους 16-29 και έφυγαν θριαμβευτές από την Ιταλία με 84-85! Για την Ρέτζιο πρώτα βιολιά ήταν ο Πολονάρα μαζί με τον Τέιλορ που είχαν 19 πόντους έκαστος. Για την ομάδα της Βόννης καλύτερος όλων υπήρξε ο Βεϊκάλας με 18 πόντους που σφυριλατησε τους συμπαίκτες του για να επιτύχουν αυτή την αναπάντεχη νίκη-ανατροπή!

Ρέτζιο Εμίλια (Μενέτι): Μουσίνι 15(3), Πολονάρα 19(1), Ντέλα Βάλε 8(2), Τέιλορ 19(3), Πέκακεν, Λαβρίνοβιτς 10(1), Κέρνι 7, Σίλινς, Ροβάτι, Κινκιαρίνι 6
Βόννη (Φίσερ): Μακόνελ 13(2), Μάντιχ 13(1), Βεϊκάλας 18(5), Μπρούκς 8(1), Μάνγκολντ 3(1), Κολιάρο 2, Λόρενς 2, Κλιμαβίτσιους 12, Κοχ, Γουακάλσκι 12(4), Βρομπλίνκι 2

Β' ΟΜΙΛΟΣ

Πήρε... φόρα στο δεύτερο ημίχρονο και έφυγε "αλώβητη" και από τη Γαλλία η Γκραν Κανάρια, κερδίζοντας άνετα τη Βιλερμπάν με 75-92. Το ματς κρίθηκε στην τρίτη περίοδο, όταν οι Ισπανοί, με επιμέρους σκορ 19-27, πήραν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, "χτίζοντας" διψήφια διαφορά (62-76), την οποία δεν έχασαν ποτέ στη συνέχεια. Έτσι, συνεχίζει... ακάθεκτη, μιας και έχει ήδη κάνει το "5 στα 5", δείχνοντας ποιο είναι το αφεντικό του ομίλου. Για τους νικητές, σε πολύ καλό βράδυ βρέθηκαν οι Κούριτς με 20 και Νιούλι με 16 πόντους, ενώ οι "Λιονέ" είχαν καλύτερο παίκτη τους τον Γκριν με 20 πόντους.

Βιλερμπάν (Βενσάν): Γκιρν 20 (4), Ζαν-Σαρλ 2, Τζάκσον 12 (2), Άντερσεν 5, Σασάν, Σανγκαρέ 3, Λάϊτι 6, Μπαντέρ 5 (1), Νίβινς 12, Σι 6, Ζοζέφ 4
Γκραν Κανάρια (Ρενέσες): Όλιβερ 6 (2), Νιούλι 16 (2), Ουρτασούν 10, Τόμας 9 (2), Μπαέζ 13 (1), Κένταλ, Σαντάνα, Πάουλι 8 (2), Ταβάρες 6, Κούριτς 20

Χωρίς αμφιβολία πρόκειται για το πιο συναρπαστικό παιχνίδι εως τώρα ολόκληρης της αγωνιστικής! Σε έναν αγώνα με χιτσκοκικό φινάλε η Ντιζόν έφυγε νικήτρια από την έδρα της Άρτλαντ νικώντάς τη με 76-79 στην παράταση(65-65 κανονική διάρκεια)! Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν ένα "ισχνό" προβάδισμα καθόλη την διάρκεια του αγώνα όμως, στο τελεταίο κρίσιμο δεκάλεπτο οι "δράκοι" με επιμέρους 21-14 έστειλαν το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο οπου η ομάδα της Ντιζόν αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη στις λεπτομέρεις και πήρε την νίκη-χρυσάφι. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο "βασιλιάς" Κίνγκ με 18 πόντους ενώ για τους Γάλλους πολυτιμότερος ήταν ο Γουόκερ με 21 πόντους.

Άρτλαντ Ντράγκονς (Μακόι): Μακρέι, Κίνγκ 18, Σγουόρτζ, Ντόρεθ 11(3), Χόλστον 10(2), Σέιφερθ 5, Γκρουνέιντ 5(1), Τόμας 5(1), Γρέιβς 4, Χίλ 16(1), Χόρνερ 2, Τόπερτ
Ντιζόν (Μπόργκ): Μος 3, Μέντι 3(1), Τζος-Ράουζ, Κούρτι 2, Γουόκερ 21(3), Πρένομ 8, Αλίνγκ, Χάρις 14, Γκρέι 15(3), Τζόσεφ 13(1)

Αν και συνάντησε δυσκολίες εν τέλει, η Καντού κατάφερε να υποχρεώσει σε ήττα την Οστάνδη με 68-60. Οι γηπεδούχοι, που πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στην διοργάνωση, μπορεί να ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη την εξέλιξη του αγώνα ωστόσο, σε κανένα σημείο δεν κατάφεραν να αποκτήσουν μιια διαφορά ασφαλείας που θα έκανε πιο εύκολο το έργο τους. Ακόμα και έτσι όμως έφτασαν στην νίκη που τόσο πολυ ήθελαν. Για την γαλλική ομάδα κορυφαίος ήταν ο Τζόουνς με 18 πόντους ενώ για τους βέλγους ο Ντούσαν Τζόρτζεβιτς έκανε την διαφορά με 16 πόντους.

Καντού (Σακριπάντι): Τζόνσον-Όντομ 6, Φελντέιν 12(2), Άμπας 11(2), Μπλόιζ, Λαγκάνα, Μπόντι 5, Τζόουνς 18(1), Χόλις 2, Μπούβα 9(1), Τζεντίλε 2, Γουίλιαμς 3
Οστάνδη (Ζέρζα): Μπέργκρεν 12, Σέρον 2, Εκένικ 2, Μούγια Μπουμπάι, Μαρνγκρέιβ 2, Γουίλκισον, Ζιλέτ 2, Σάλουμου, Πόνιτκα 10(2), Μπουκίκου, Τζόρτζεβιτς 16(1), Πρίνς 12

Γ' ΟΜΙΛΟΣ

Νικηφόρα πέρασε η Νανσί από την έδρα της Σαρλερουά με σκορ 73-88. Αν εξαιρέσουμε το πρώτο δεκάλεπτο που η Σαρλερουά νικούσε με 19-18, στην υπόλοιπη διάρκεια του αγωνα η έτερη γαλλική ομάδα πήρε την πρωτοπορεία, την οποία δεν απόλεσε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης μέχρι το τέλος φτάνοντας στην άνετη -όπως εξελίχθηκε- νικη. Για τους ηττημένους καλύτερος παίκτης ήταν ο Μουκουμπού με 25 πόντους ενώ για τους νικητές ξεχώρισε ο Άνταμς με 21.

Σαρλερουά (Στας): Πέιτζ 12, Μπέγκιτς, Λάμποτ 1, Κόλινς, Σγουάρτζ 4(1), Ζαντίν 11(3), Ενομποκαρέ 4, Μουκούμπου 25(1), Φούσεκ 2, Βάις 6, Χάτσερ 3(1)
Νανσί (Βάις): Μπιγκοτέ 5, Κρουπάλια, Φάλκερ 13, Σενέ, Πιετρούς 16, Γκλαντίρ 12(4), Άνταμς 21(4), Ίνγκλις 7(1), Σάι 14(2), Ζιανβενί

Σε ένα παιχνίδι πραγματικό ντέρμπυ η Νίμπουργκ κατάφερε να φύγει νικήτρια από την Ισπανία επικρατώντας της Καχασόλ με 65-66. Οι γηπεδούχοι μετά το πρώτο δεκάλεπτο απώλεσαν την πρωτοπορεία που είχαν στο σκορ και έκτοτε ,παρά την γενναία προσπάθεια τους στο τέλος του αγώνα, δεν μπορεσαν να αποφύγουν την ήττα. Για την ομάδα της Νίμπουργκ ξεχώρισε ο Ουάσιγκτον που είχε 14 πόντους μαζι με τον Σίμονς ενώ για τους Ισπανούς "διασώθηκε" ο Ερνανγκόμεζ με 13 πόντους.

Καχασόλ (Ροθ): Μπύαρς 12(2), Θέιμς 3, Ουρτασούν 6, Ραντίσεβιτς 5, Πορζίνγκις 11(2), Γκαλάρντο, Μπάλβιν, Ερνανγκόμεζ 13, Οριόλα 7, Γούτς, Ροντρίγκεθ 8(2)
Νίμπουργκ (Κεμζούρα): Μπέντα 10, Ουάσιγκτον 14(2), Έρμπαν 2, Γουέλς 8, Ούσκα 3(1), Σίμονς 14(3), Μπέρνς 7, Κρίζ, Στουρτζ 4, Πομικάλεκ 4

Σε ένα παιχνίδι με πολλαπλές ανατροπές στην έκβαση του τελικά η Ρόμα νίκησε στην έδρα της την Όλντενμπουργκ. Οι δυο ομάδες μέχρι το 20' πηγαίναν χεράκι-χεράκι στο σκορ με την Ιταλική ομάδα να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα. Στο 3ο δεκάλεπτο όμως η Όλντεμπουργκ με ένα επιμέρους 11-24 φαινόταν πως θα είχε τον πρώτο λόγο για την νίκη. Αμ δε...Η Ρόμα με σερί 29-15 κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο και να φύγει με το ροζ φύλλο από τον αγώνα. Για τους νικητές ξεχώρισε ο Στίπτσεβιτς με 23 πόντους ενώ για τους ηττημένους ο Τσάμπ με 18.

Ρόμα (Νταλμόντε): Εζιμ, Τρισέ 13(1), Τζόουνς 7, Ντ' ερκολέ 2, Σάντρι 7(1), Ντε Ζέου 8(1), Κούσεβ, Γκίμπσον 7(1), Στίπτσεβιτς 23(5), Μόργκαν 14, Πούλαζ
Όλντενμπουργκ (Μακόφσκι): Κράμερ 7(1), Γουέαρ 14(2), Ζένερ 3, Στάκεϊ, Τσάμπ 18(1), Σμέλντερς, Λόκχαρτ 3(1), Πάλντινγκ 5, Αλεξάντροφ 14(2), Νιούμαν 4

Δ' ΟΜΙΛΟΣ

Νικηφόρα πέρασε η Ολίμπια Λουμπλιάνας από την έδρα της Ρίγα με 74-83 στο εναρκτήριο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής του Eurocup, πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τις αμυντικές αδυναμίες των Λετονών οι οποίοι δέχθηκαν 50 ολόκληρους πόντους στο ημίχρονο! Για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Μάκοβιτς με 20 πόντους ενώ για τους ηττημένους που τα «έσπασαν» από τα 6,75 με 2/19 σουτ ξεχώρισαν ο Ρόμπινσον και ο Ζάκις με 16 πόντους έκαστος.

Ρίγα (Μάζουρς): Κόμπς, Μέγερης 8, Τίμα, Γιάκοβιτς 11, Φολ 9, Στρέλνιεκς 3, Μπέρζινς, Κούρουκς 7, Ρόμπινσον 16(1), Ζάκης 16, Πάσεκνικς 4(1)
Ολίμπια Λιουμπλιάνας (Πίπαν):Ρούπνικ 18(2), Μαρινέλι, Χρόβατ 9, Βούσετιτς, Νικόλοφ 2, Μάκοβιτς 20(1), Όμιτς 13, Πρέπελικ 8(1), Μαρίνοβιτς 6, Κανάσεβιτς 7(1)

Σε ένα πολύ αμφίροπο παιχνίδι στην εξέλιξη του η Μπεσίκτας κατάφερε να αποδράσει από την Ουγγαρία νικώντας με 70-73 την Ζολνόκι Ολάι. Οι Τούρκοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους διατηρώντας μια διαφορά 9 πόντων. Στο δεύτερο μισό τα πράγματα αντιστράφηκαν όμως η Ζολνόκι δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την μεγάλη ανατροπή. Για τους νικητές πρώτος σκορερ ήταν ο Λόφτον με 19 πόντους ενώ για την ομάδα από την Ουγγαρία διασώθηκε ο Τζόουνς με 14 πόντους.

Ζολνόκι Ολάι (Αλέξιτς): Λόραντ 5(1), Σίνοβετς 4, Κέλερ 2, Στακόφσκι, Γουίτμαν 3(1), Βοϊβόντα 13(2), Τζόουνς 14, Μπάντερ 4, Μπρίκιτς 12(4), Μιλόσεβιτς 13
Μπεσίκτας (Καντεμίρ): Λόφτον 19(3), Γκιουλέρ, Τασκιράν, Τουντσερί 8(2), Ερντενίζ, Ολάντ 2, Ατσούρ 9(1), Τζόνσον 18, Άρμοστρονγκ 12, Μπρόκοφ 5(1),Μποράμοβ, Σένλι

Πολύ σημαντική νίκη στο ρωσικό "εμφύλιο" με την Χίμκι πέτυχε η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 89-86. Οι γηπεδούχοι ήταν με την πλάτη στον τοίχο (1-3 ρεκόρ) και σε περίπτωση αρνητικού αποτελέσματος, οι ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση θα γίνονταν απειροελάχιστες. Σε ένα "χορταστικό", συνάμα αγχωτικό ματς, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν μέχρι τέλους το προβάδισμα που πήραν 8 λεπτά πριν το φινάλε (66-65 ο Χοτζ). Η Χίμκι, από εκεί και πέρα, όσο και αν προσπάθησε, δεν ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση, υποχρεωμένη στη δεύτερη ήττα της, την ώρα που η Ζενίτ πήρε τη δεύτερη νίκη της. Εκπληκτική ήταν η ηγετική τριάδα Χοτζ (25 πόντοι), Μπορόβνιακ (21 πόντοι) και Κούλαγκιν (14 πόντοι) για τους νικητές, ενώ για τους ηττημένους διακρίθηκε ο Ράις με 21 πόντους, με τους Πόποβιτς και Κόπονεν να ακολουθούν με 15 και 13 ποντους αντίστοιχα.

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Καράσεφ): Κούλαγκιν 14 (1), Λαζάρεφ, Γκόρντεεφ, Κόστσεφ 1, Κουζιάκιν, Τζόουνς 6, Μπαμπούσκιν, Κομόλοφ 5, Μπορόβνιακ 21, Χοτζ 25 (3), Βάλιεφ 10, Λάντρι 7
Χίμκι (Κουρτινάιτις): Ράις 21 (2), Ογκουστίν 2, Πόποβιτς 15 (3), Πάτεεφ, Κόπονεν 13 (1), Βιάλτσεφ 3 (1), Ιλνίτσκι, Μόνια 7 (1), Λοβέρν 7 (1), Σακάροφ, Ντέιβις 14, Σεκελέτο 4

Ε' ΟΜΙΛΟΣ

Τα βρήκε "σκούρα" απέναντι στη μαχητικότατη Ασεσόφτ Πλοιέστι του Μιχάλη Πελεκάνου η Παρτιζάν του Γιάννη Κουζέλογλου, ωστόσο κατάφερε να πάρει το εντός έδρας αποτέλεσμα, χάρη στο τελικό 76-69. Καθοριστικό σημείο ήταν το τρίποντο του Τέπιτς, 1:11" πριν το τέλος της αναμέτρησης, το οποίο διαμόρφωσε το 73-67. Έκτοτε, οι Σέρβοι δεν είχαν πρόβλημα να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα, όντας ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο συγκλονιστικός Μαρίνκοβιτς, με 19 πόντους και 4/5 τρίποντα, ενώ οι Μούριτς και Μάτσβαν βοήθησαν πολύ με τους δικούς τους 14 και 12 πόντους αντίστοιχα. Για τους Ρουμάνους, ξεχώρισαν οι Μπράουν και Λι με 13 πόντους έκαστος, ενώ και οι Λάμποβιτς, Φλάουερς, σκόραραν από 10 πόντους. Οι δύο Έλληνες κινήθηκαν στα "ρηχά".

Παρτιζάν (Βουγιόσεβιτς): Τέπιτς 7 (1), Κουζέλογλου, Μούριτς 14 (1), Μαρίνκοβιτς 19 (4), Ντάλο, Μιλουτίνοφ 10, Μάτσβαν 12 (1), Γκάγκιτς 10, Άντριτς 3 (1), Μιλουτίνοβιτς, Μπεζμπράντιτσα, Μπογκντάνοβιτς 1
Ασεσόφτ Πλοιέστι (Αρναούτοβιτς): Ζιάρτο, Πελεκάνος, Λάμποβιτς 10 (2), Μπουρλάτσου, Μπράουν 13 (3), Νεγκοϊτέσκου, Μοχάμεντ 7, Λι 13, Κούπερ 5, Φλάουερς 10 (2), Ρουνκάουσκας 6 (2), Χέις 5 (1)

Άνετη ήταν η επικράτηση της Μπάνβιτ κόντα στην Κράσνι Οκτιάμπρ, με 90-75. Τη διαφορά στο παιχνίδι έκανε η τρίτη περίοδος, κατά την οποία οι Τούρκοι "καθάρισαν" τον αγώνα, με επιμέρους σκορ 25-14. Ύστερα, δεν είχαν πρόβλημα να διατηρήσουν του υπέρ τους διψήφιο προβάδισμα. Για τους νικητές πολλοί παίκτες έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης, με τους Βερεμέενκο, Μεχία, Ρόουλαντ και Ντέιβις να σημειώνουν 22, 19, 18 και 14 πόντους αντίστοιχα, με ιδιαίτερα πλούσια στατιστική. Για τους Ρώσους, ο Κάλπεπερ έδειχνε πολλές φορές μόνος, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση.

Μπάνβιτ (Λούκιτς): Βεϊσέλογλου, Ρόουλαντ 18, Τζετσίμ, Καντάν, Ετζ 3 (1), Ντέιβις 14 (1), Μεχία 19 (2), Βερεμέενκο 22 (2), Σίμμονς 4, Ντραγκίσεβιτς 4, Μουτάφ 4, Οζέρ
Κράσνι Οκτιάμπρ (Μπάουερμαν): Ζαμάνσκι 2, Κομισάροφ 2, Ζαβόρουεφ, Βίκτορ 2, Τράβις 8 (2), Κορσάκοφ, Λίγκινς 3, Πονκρασόφ 12 (1), Κινγκ 13 (3), Κάλπεπερ 22 (2), Λικολίτοφ 5, Κάζιν 6

Εύκολο έργο είχε στο Ισραήλ η Λιέτουβος Ρίτας απέναντι στην Χάποελ Ιερουσαλήμ, επικρατώντας με 70-81. Οι Λιθουανοί πήραν εξαρχής τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω, αν και χαλάρωσαν αρκετά στο φινάλε, με αποτέλεσμα οι "πρωτεουσιάνοι" να μειώσουν στους έξι (70-76). Με πέντε γρήγορους πόντους, όμως, απέκλεισαν κάθε ενδεχόμενο ανατροπής και επικύρωσαν την κυριαρχία τους. Χαρακτηριστικό της κακής βραδιάς των γηπεδούχων, πάντως, είναι ότι δε σκόραραν ούτε ένα τρίποντο (0/6)!

Χάποελ Ιερουσαλήμ (Φράνκο): Γκλαφνι 2, Μάγιαν, Άριελ, Κίτσεν 12, Ελιάου 9, Τζόουνς 16, Χαλπερίν 4, Τίμορ 4, Γκουρ-Άρι, Ράιτ, Γκριν, Σμιθ 23
Λιέτουβος Ρίτας (Σέσκους): Λέσλι 7, Νταμπράουσκας, Γιουσκεβίτσιους 13 (3), Λουκάουσκις 9 (2), Μπάρον 12 (4), Σέσκους, Βαλέικα 5, Γκετσεβίτσιους 6 (2), Ορέλικ 16 (2), Νατιάζκο, Καβαλιάουσκας 13

Παρτιζάν-Λιέτουβος Ρίτας (18/11)
Ασεσόφτ Πλοιέστι-Κράσνι Οκτιάμπρ (19/11)
Χαποέλ Ιερουσαλήμ-Μπάνβιτ (19/11)

ΣΤ' ΟΜΙΛΟΣ

Δε βρήκε προβλήματα απέναντι στην Καρσίγιακα η Λοκομοτίβ Κουμπάν, η οποία κάνει... περίπατο στον όμιλο του ΠΑΟΚ. Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (20-21), οι Ρώσοι πήραν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα (19-4 επιμέρους σκορ στην δεύτερη περίοδο), κι έκτοτε πέρασαν άλλο ένα ήρεμο βράδυ δίπλα... στη Μαύρη Θάλασσα, με το τελικό σκορ να είναι 75-63. "Ορεξάτοι" ήταν οι Ντιλέινι και Ράντολφ, που σκόραραν 19 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ τους Τούρκους γλίτωσε από μεγαλύτερη συντριβή ο Ντίμπλερ με τους 24 πόντους του.

Λοκομοτίβ Κουμπάν (Μπαζάρεβιτς): Ντιλέινι 19 (2), Ράντολφ 17 (1), Γκριγκόριεφ 2, Μπράουν 10, Μάιλς 6, Κολιούσκιν, Μπαλάσοφ, Βορόνοφ, Ζούμπκοφ, Ζουκανένκο 5 (1), Κουρμπάνοφ 6, Σίμον 10 (2)
Καρσίγιακα (Σαρίτσα): Ντεμίρ 6, Παλάσιος 14, Ερσέκ 3 (1), Στρόμπερι, Κοτς, Ντίξον 14 (4), Σολκόλ, Σονσίρμα, Γκάμπριελ, Αλτάι 2, Ντίμπλερ 24 (4), Σεντουρκ

Μεγάλο "διπλό" πήρε στην Πολωνία η Βέντσπιλς, και μάλιστα άνετα με αντίπαλο τη Ζιελόνα Γκόρα, με 69-79. Οι Λετονοί έκαναν εύκολη τη ζωή τους εξαρχής, με το σκορ στο ημίχρονο να είναι 33-45, ενώ η "ψαλίδα" έφτασε και στους 20 πόντους (36-56 στο 25'). Αργότερα χαλάρωσαν, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στα επίπεδα των δέκα πόντων. Η Ζιελόνα Γκόρα, μάλλον θα αποχαιρετήσει από τώρα τη διοργάνωση, καθώς πλέον μετρά ρεκόρ 0-5, ενώ η Βέντσπιλς έχει "σφυγμό", έχοντας πετύχει τη δεύτερη νίκη της.

Ζιελόνα Γκόρα (Φιλιπόφσκι): Πέλκα, Σελ 5 (1), Ζίβερτ, Τράουτμαν 15 (1), Μπαρτ 20 (3), Τσάνας, Χόσλι 4, Κούτσαρεκ, Τζόνσον 2, Χριτσάνιουκ 2, Ζαμοϊσκι 21 (4), Κόζαρεκ
Βέντσπιλς (Στελμάχερς): Μπάρνις 13 (3), Λεγιασμάιερς 2, Κάνμπεργκς, Βάιρογκς 8 (2), Άτε 2, Μπουτιάνκοφς 2, Γκάλμπις 5 (1), Γκραζούλις 4, Πάινερς 8 (1), Τσάτμαν 17 (3), Μάιερς 4, Γκραντ 14