Τα αποτελέσματα

Δράση και σήμερα για τη δεύτερη ημέρα της 13ης αγωνιστικής του Top-16 της Ευρωλίγκα. Τα εύκολα... δύσκολα έκανε η Κάχα Λαμποράλ στην Ρωσία απέναντι στην Χίμκι. Κέρδιζε ακόμα και με 16 πόντους, για το τελικό 86-82, αφήνοντας της μία πικρία, για τη μη κάλυψη της διαφοράς (12 πόντους) του πρώτου μεταξύ τους αγώνα. Στην Γερμανία και το Βερολίνο, σε ένα αδιάφορο βαθμολογικής σημασίας παιχνίδι, η Άλμπα συνέτριψε την Ζαλγκίρις, με 77-55, φτάνοντας στις 3 νίκες στο Top-16.

Τα αποτελέσματα:
Χίμκι - Κάχα Λαμποράλ 82-86
Άλμπα

Βερολίνου - Ζαλγκίρις Κάουνας 77-55
Σιένα - Μπαρτσελόνα

Aργεντίνικο τανγκό στη Ρωσία!

Καλύτερα μπήκαν οι παίκτες του Ζαν Τάμπακ στο παρκέ, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 3 πόντους στο τέλος της 1η περιόδου (19-22). Με καλύτερο παίκτη τον Πολ Ντέιβις, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, δίχως αποτέλεσμα, με την Κάχα να καταφέρνει να κρατά την πρωτοπορία στο σκορ έως το ημίχρονο, για το 43-46. Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους έως την ανάπαυλα ο Αντρές Νοτσιόνι και ο Λάμπε.

Στην επανάληψη, οι Ισπανοί κατάφεραν να κυριαρχήσουν πλήρως στην αναμέτρηση, με τον Αργεντινό άσο (Νοτσιόνι) να πραγματοποιεί την καλύτερη φετινή του εμφάνιση και να οδηγεί εκ του ασφαλούς την ομάδα του (60-68 3η περίοδο). Με τρίποντο του Νεμάνια Μπιέλιτσα, η διαφορά "εκτινάσσετε" στους 16 πόντους (60-76) στην 4η περίοδο.

Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι... "ξύπνησαν" και με κύριους εκφραστές τον Κόπονεν και τον Ογκούστιν μείωσαν τη διαφορά στον πόντο, 80-81, με 1:30' να απομένουν για το τέλος του παιχνιδιού. Σε αυτό το σημείο, με τρίποντο του κορυφαίου σήμερα Νοτσιόνι η Κάχα πήρε διαφορά 4 πόντων και ψύχραιμα στο τέλος κατάφερε να πάρει το σημαντικό "διπλό" που την κρατά στο κόλπο της πρόκρισης, με την μόνη "πικρία" της τελικής διαφοράς στο σκορ.

Για τους νικητές, μεγάλο παιχνίδι από τον Αντρές Νοτσιόνι με 24 πόντους (3/5 δίπ., 4/7 τρίπ., 6/7 β.), 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 30' συμμετοχής, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Πολ Ντέιβις, με 15 πόντους (6/8 δίπ., 3/4 β.), 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 25'.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 43-46, 60-68, 82-86.
ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Ογκούστιν 12, Φριτζόν 8 (2), Κόπονεν 12 (3), Βιάλτσεφ 4, Λόντσαρ 6, Ρίβερς 10, Μόνια 13(3), Ντέιβις 15, Πλάνινιτς 2.
ΚΑΧΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ (Ταμπάκ): Κουκ 3 (1), Νοτσιόνι 24 (4), Μπιέλιτσα Μ. 2, Σαν Εμετέριο 10 (1), Πλάις 2, Ερτέλ, Γέλινεκ 3, Λάμπε 21 (1), Μπιέλιτσα Ν. 13 (2), Κοζέρ 8 (1).

Βερολινέζικο τοίχος για την Ζαλγίρις

Ήταν να μην προηγηθεί η Ζαλγκίρις στο Βερολίνο! Το αρχικό 0-6 για τους Λιθουανούς, μετατράπηκε σε 14-6 για τους γηπεδούχους, κλείνοντας την 1η περίοδο. Στο 2ο δεκάλεπτο η Άλμπα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ, 27-15, κατάφερε να προηγηθεί έως την ανάπαυλα με 20 πόντους διαφορά (41-21).

Στην επανάληψη, η Ζαλγκίρις έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει, με τους παίκτες του Ομπράντοβιτς να διευρύνουν και άλλο τη διαφορά, για το 61-36 της 3η περιόδου. Το κίνητρο που έδινε το τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι για τους Γερμανούς, τους οδήγησε σε αυτή τη μεγάλη σε έκταση νίκη (77-55) απέναντι στην αγνώριστη σήμερα Ζαλγκίρις, που μας έχει συνηθίσει να "παλεύει" τα παιχνίδια έως το τέλος...

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Ντιόν Τόμπσον με 16 πόντους σκοράροντας μόνο με δίποντα (!) (8/11 δίπ.), 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 21' συμμετοχής. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κσιστόφ Λαβρίνοβιτς με 15 πόντους (2/4 δίπ., 2/5 τρίπ., 5/6 τρίπ.) και 5 ριμπάουντ σε 18'.

Τα δεκάλεπτα: 14-6, 41-21, 61-36, 77-55.
ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ομπράντοβιτς): Σούλτζε, Σαφάρτζικ 3 (1), Τόμπσον 16, Μπάιαρς 12 (2), Ντζέντοβιτς 8, Μιράγιες 5, Γουντ 8 (2), Τραορέ 8, Φόστερ 6 (2), Ιμπντίχι 5 (1), Μόρλεϊ 6.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Πλάθα): ΜακΓραθ 5 (1), Λαβρίνοβιτς Ντ. 6, Λιπκεβίτσιους 2, Γιουσκεβίτσιους 4, Γιαφτόκας 1, Ντέλας 8 (1), Κουζμίνσκας 7, Λαφαγιέτ 3 (1), Καουκένας 4 (1), Λαβρίνοβιτς Κ 15 (2), Φουτ.