Τα αποτελέσματα του Eurocup (6η αγ)

Χωρίς… στάση συνεχίζει η ομάδα η Ούνικς Καζάν του Αντρέα Τρινκιέρι, καθώς σημείωσε την 6η συνεχόμενη νίκη της στο Eurocup. Αυτή τη φορά επιβλήθηκε εντός έδρας της Μακάμπι Χάιφα με 79-58, για την δεύτερη ημέρα της 6ης αγωνιστικής του θεσμού. Έτσι, μετά το σημερινό αποτέλεσμα, η ομάδα των Βουγιούκα (12π., 4ριμπ.), Ζήση (3π., 3 ασ.) και Καϊμακόγλου (8π., 5 ριμπ.), συνεχίζει από την 1η θέση του Ζ’ ομίλου (6-0 ρεκόρ), ενώ οι Ισραηλινοί βρίσκονται στη 2η, με 4 νίκες και 2 ήττες (4-2 ρεκόρ).

Οι παίκτες του ομοσπονδιακού

μας τεχνικού, από το ξεκίνημα του αγώνα είχαν τα ηνία του παιχνιδιού (24-10 1η περίοδος) και επέβαλλαν πλήρως το ρυθμό τους, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο +7 (43-36). Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι συνέχισαν το ίδιο καλά διευρύνοντας το προβάδισμα τους (60-48 3η περίοδος), με τους παίκτες της Μακάμπι να μην μπορούν σε κανένα σημείο του αγώνα να φανούν απειλητικοί. Στην τελευταία περίοδο ένα επιμέρους σκορ 19-10 των γηπεδούχων επιβεβαίωσε την ανωτερότητα της Ούνικς, δίνοντας της, την 6η συνεχόμενη νίκη στο Eurocup με 79-58.

Ο Ίαν Βουγιούκας πραγματοποίησε άλλη μία καλή εμφάνιση για τους Ρώσους, με 12 πόντους (6/9 δίπ.), 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 16’ συμμετοχής. Ο Κώστας Καϊμακόγλου ήταν θετικό ςμε 8 πόντους (1/4 δίπ., 1/4 τρίπ., 3/4 β.) και 5 ριμπάουντ σε 23’ λεπτά, ενώ ο Νίκος Ζήσης πρόσθεσε άλλους 3 πόντους (0/4 δίπ., 1/3 τρίπ.), 1 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 27’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για την Ούνικς ήταν ο συνήθης… ύποπτος Άντριου Γκάντλοκ με 18 πόντους, 2 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Για την Μακάμπι Χάιφα ξεχώρισε ο Μπράιαν Ράντλ με 17 πόντους (6/7 δίπ., 1/1 τρίπ., 2/5 β.) και 5 ριμπάουντ σε 32’ συμμετοχής, ενώ ο Ντόντα Σμιθ, πραγματοποίησε νταμπλ – νταμπλ με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ευρωπαϊκό ντεμπούτο με νίκη για Γαλάνη!

Ο νέος προπονητής της Λουκόιλ Ακαντέμικ, Δημήτρης Γαλάνης, μετά το νικηφόρο ξεκίνημα του στο βουλγαρικό πρωτάθλημα, νίκησε και στο ευρωπαϊκό του ντεμπούτο με την πρωταθλήτρια Βουλγαρίας, καθώς η Λουκοίλ επιβλήθηκε εντός έδρας της Χάποελ Ιερουσαλήμ με 76-63. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο ξεκίνημα του παιχνιδιού (19-17 1η περίοδος, 39-37 ημίχρονο), αλλά οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους στην επανάληψη (57-50 3η περίοδος), φτάνοντας εύκολα στη νίκη με 13 πόντους διαφορά (76-63). Πλέον, η ομάδα του Δημήτρη Βεργίνη (2π., 2 ριμπ., 1ασ.) διπλασίασε τις νίκες της και βρίσκεται στην 4η θέση του Ε’ ομίλου (2-4 ρεκόρ), ενώ οι Ισραηλινοί συνεχίζουν από την 3η, με νίκες και 3 ήττες.

Ο 26χρονος Έλληνας γκαρντ δεν βοήθησε επιθετικά στο σημερινό αγώνα την Λουκόιλ και έμεινε στους 2 πόντους (0/1 δίπ., 0/2 τρίπ., 2/2 β.), ενώ μάζεψε 2 ριμπάουντ, έκανε 1 κλέψιμο και μοίρασε 1 ασίστ σε 16’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για τους Βούλγαρους ήταν ο εκπληκτικός Αλάντο Τάκερ με 29 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησε ο Ντέιβιν Γουάιτ με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Για την Χάποελ Ιερουσαλήμ πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζος Ντάνκαν με 15 πόντους (3/9 δίπ., 0/4 τρίπ., 9/11 β.) και 6 ριμπάουντ σε 33’ συμμετοχής, ενώ ο Ρόναλντ Ντάπρι πρόσθεσε άλλους 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.