Στο τέλος (χάνοντας το +15) ο Ολυμπιακός πέρασε από το Ρέθυμνο(54-64)με μέτρια εικόνα

Δύσκολα σχετικά σε ένα μέτριο ποιοτικά ματς και με την άμυνα και πάλι ο κουρασμένος από την ευρωλίγκα όπως φάνηκε Ολυμπιακός(με τον Τόμιτς στον πάγκο καθώς ο Σφαιρόπουλος είναι κλινηρης) , πέρασε από την Κρήτη και το Ρέθυμνο νικώντας τον ΑΓΟΡ με 64-54 σε μια ωραία ατμόσφαιρα με φίλους και των δύο ομάδων. Ο Ολυμπιακός δεν έπιασε ποτέ καλή απόδοση με εξαίρεση την τελευταία περίοδο που δέχθηκε μόλις 5π στο τελευταίο δεκάλεπτο

και έτσι εξασφάλισε το ροζ φύλλο. Απέναντι σε μια σκληρη ομάδα που κέρδισε τις εντυπώσεις καθώς ο ΑΓΟΡ και στο ΟΑΚΑ έχασε από τον ΠΑΟ με μονοψήφιο νούμερο και σήμερα πάλεψε στα ίσα για 30΄και για 2 περιόδους στα επιμέρους σκορ κέρδισε. Και όλα αυτά ενώ είχε τραγικά ποσοστά με 2/22τρ! Πάντως και ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος με 5/28τρ και έχασε και 7 βολές. Γενικά πάντως ο Ολυμπιακός δεν πήρε καλό βαθμό και δεν είχε κανενα παίκτη να διακριθεί και προβλημάτισε καθώς ξεκινησε με το εντυπωσιακό 15-0 στο πεντάλεπτο αλλά μετά κόλλησε και το ματς έγινε ντέρμπι(27-29,49-50 στο 30'). Στο τέλος όμως με το 5-14 επιμέρους σκορ στην τελευταία περίοδο δεν είχε πρόβλημα σχετικά και με τον ΑΓΟΡ να κρατά και την επιστροφή του και με την ομάδα της Κρήτης να έχει παράπονα για την διαιτησία

Δεκάλεπτα: 11-19,27-30-49-50,54-64