Σούπερ ματσάρα στο Μέμφις...ξέσπασε ο Καλάθης (vid's)

Ένα από τα μεγάλα παιχνίδια που μας προσφέρει απλόχερα το NBA, πραγματοποιήθηκε στο Μέμφις, όπου οι Γκρίζλις χρειάστηκαν δυο παρατάσεις για να επικρατήσουν του Φοίνιξ με 122-110, με τους «Ήλιους» να πετυχαίνουν μόλις 2 πόντους στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο. Η αναμέτρηση ήταν συγκλονιστική, με τον Ζακ Ράντολφ να κάνει τα πάντα στο παρκέ, για τις «Αρκούδες», κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν με +16 (64-48) στο 29'. Στην συνέχεια το Φοίνιξ αντέδρασε και κατάφερε σταδιακά να μειώσει την διαφορά στο

σκορ, με τον Μαρκίφ Μόρις με τρίποντο από την κορυφή να φέρνει σε ένα καλάθι την διαφορά μεταξύ των δυο ομάδων στα 36,8'' πριν το τέλος (100-97). Ο Έρικ Μπλένστο έβαλε ακόμα πιο δύσκολα στους γηπεδούχους καθώς με προσωπική ενέργεια και κλέψιμο, πήρε την μπάλα και φεύγοντας μόνος του στον αιφνιδιασμό μείωσε σε 100-99 στα 25,7'', με τον Βινς Κάρτερ (4 π., 1/8 σουτ) με 1/2 βολές να γράφει το 101-99. Έτσι, με 5,9'' να απομένουν ο P.J Τάκερ επιχείρησε το ντράιβ μπροστά στον Ζακ Ράντολφ, ισοφαρίζοντας σε 101-101, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται δικαίως, για το γεγονός ότι ο Έρικ Μπλένσο τράβηξε το διχτάκι, επηρεάζοντας την πορεία της μπάλας, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση καθώς αστόχησαν διαδοχικά οι Μάικ Κόνλει και Μαρκ Γκασόλ. Στην πρώτο έξτρα πεντάλεπτο ο Έρικ Μπλένστο με τρίποντο στα 33,3'' πριν το τέλος της, έφερε το Φοίνιξ μπροστά με 106-108, με τον Αζάια Τόμας να πέφτει στην αμυντική παγίδα που του έστησαν οι «Αρκούδες» στα 17,5'', με την μπάλα να καταλήγει στο Κόρντεϊ Λι, ο οποίος κερδίζοντας φάουλ ισοφάρισε σε 108-108, με τον Έρικ Μπλέντσο (11 π. με 5/16 σουτ) να αστοχεί στο τελευταίο σουτ.Στην δεύτερη παράταση μίλησε η μεγάλη κλάση του Μάρκ Γκασόλ (12 π., 9 ριμπ., 4 κοψ.) ο οποίος πέτυχε 7 συνεχόμενους πόντους, φέροντας την διαφορά στο +7 (115-108), ενώ με κόψιμο του πάνω στον Μαρκίφ Μόρις, έδωσε την ευκαιρία στον Τόνι Άλεν με κάρφωμα να γιορτάσει με τον καλύτερο τρόπο τα γενέθλια του. Ο Ζακ Ράντολφ είχε 27 πόντους (11/16 σουτ, 17 ριμπ.), ενώ 25 πόντους είχε ο Μάικ Κόνλεϊ με 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Εντυπωσιακό ξέσπασα μέσα στο παιχνίδι είχε και ο Νικ Καλάθης (7 π., 3/7 σουτ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο) ο οποίος πέτυχε 7 διαδοχικούς πόντους στο πλαίσιο του σερί 9-0 που έκαναν οι Γκρίλις και ξέφυγαν με 34-23 στο 17', ενώ 5 πόντους είχε ο Κώστας Κουφός (1/2 βολές, 2/5 σουτ, 2 ριμπ., 1 ασίστ, 1 κόψιμο σε 18:11). Για το Φοίνιξ, 20 πόντους, αλλά και ένα καθοριστικό λάθος, είχε ο Αζάια Τόμας, με τον Μαρκίφ Μόρις να έχει 17 πόντους.

Με τον Νταμιάν Λίλαρντ να κάνει σε ένα ακόμα παιχνίδι πράγματα και θαύματα, οι Μπλέιζερς κατάφεραν να επικρατήσουν μέσα στο Staples Center των Λέικερς με 106-94. Ο Ντάμιαν Λίλαρντ, πέτυχε συνολικά 34 πόντους (13/23 σουτ, 7 ασίστ) με τους 17 πόντους να έρχονται στην 4η περίοδο, και σε στιγμές που η μπάλα «έκαιγε». Για τους Λέικερς, που αγωνίστηκαν για 8η φορά φέτος χωρίς τον Κόμπε Μπράιαντ, κορυφαίοι σκόρερ ήταν οι Ουέσλεϊ Τζόνσον με 17 πόντους, και Τζόρνταν Χιλ με 14 πόντους.

Τα αποτελέσματα:

Μέμφις - Φοίνιξ 122-110 (β' παρ), 108-108 (α'παρ), 101-101 (κ.αγ)Σακραμέντο - Κλίβελαντ 103-84Λ.Α Λέικερς - Πόρτλαντ 94-106Ατλάντα - Ουάσινγκτον 120-89Λ.Α Κλίπερς - Μαϊάμι 90-104