Πρώτο βήμα με ισχνό προβάδισμα για ΠΑΟΚ

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League έκανε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε της Τενερίφης με 66-63. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου δεν διαχειρίστηκε σωστά την διαφορά 10 πόντων (63-53) που είχε πάρει στο τέταρτο δεκάλεπτο και με τον Ντόρνεκαμπ σε μεγάλη μέρα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο τελικό -3.

Ο ΠΑΟΚ

είχε σε καλή μέρα τον Κιθ Κλάντον που έφτασε σε double-double με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ σημαντική ήταν η προσφορά του Ζάνις Πέινερς με 15 πόντους. Για την Τενερίφη κορυφαίος ήταν ο Άαρον Ντόρνεκαμπ με 19 πόντους (5/7 τριπ.) και 12 ριμπάουντ. Ο Γιώργος Μπόγρης σε 20'53'' συμμετοχής πέτυχε 6 πόντους, μαζεύοντας 1 ριμπάουντ, με 1 ασίστ, 1 μπλοκ και 1 λάθος.

Το φιλμ του αγώνα

Στην βασικη πεντάδα του ΠΑΟΚ βρέθηκαν οι Μαργαρίτης, ΜακΦάντεν, Πέινερς, Κόνιαρης και Κλάντον ενώ για την Τενερίφη ξεκίνησαν οι Σαν Μιγκέλ, Χάνλεϊ, Γκριγκόνις, Ντόρνεκαμπ και Μπόγρης.

Με ένα λεπτό στην αναμέτρηση ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 6-2, ύστερα από προσπάθειες των Μαργαρίτη, Κόνιαρη και Κλάντον. Η Τενερίφη μείωσε με καλάθι του Μπόγρη για το 6-4. Ο Κλάντον συνέχιζε σε ρυθμούς ΟΑΚΑ και διαμόρφωσε το 10-4 με 5’22’’ για το πρώτο δεκάλεπτο. Σημαντικό στοιχείο στο ξεκίνημα του αγώνα ήταν οι πόντοι που έπαιρνε ο «Δικέφαλος του Βορρά» στην ρακέτα, καθώς οι παίκτες του έβρισκαν εύκολα στόχο. Παρόλα αυτά η ισπανική ομάδα ισοφάρισε στο τέλος της περιόδου σε 16-16 με τους Μπάσας και Αμπρομάιτις.

Ο ΠΑΟΚ έτρεξε σερί 9-0 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και έφτασε στο 25-16. Το πρώτο τρίποντο των γηπεδούχων πέτυχε ο ΜακΦάντεν μετά από 3 άστοχες προσπάθειες ενώ ο Γλυνιαδάκης σημείωσε 4 εύκολους πόντους. Με 5 λεπτά για το ημίχρονο του σερί της ελληνικής ομάδας είχε φτάσει στο 13-1 και η άμυνα της κρατούσε χαμηλά την Τενερίφη. Ωστόσο από το 16’ κι έπειτα ο ΠΑΟΚ φάνηκε να χάνει την συγκέντρωσή του. Οι Ισπανοί ξαναμπήκαν στο παιχνίδι και έφτασαν σε απόσταση ενός καλαθιού, 29-27. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 34-30.

Το καθαρό μυαλό έλειψε στο τέλος του ημιχρόνου από τους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου, οι οποίοι είχαν κάνει 10 λάθη έναντι 5 της Τενερίφης. Τα ριμπάουντ ήταν 19-14 υπέρ του ΠΑΟΚ ενώ ισορροπημένη ήταν η δημιουργία, 7-8 οι ασίστ για τις δύο ομάδες.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν εκ νέου να ανοίξουν την διαφορά στην τρίτη περίοδο, με τον Μαργαρίτη να παίρνει προσπάθειες. Το σκορ στο 23’ ήταν 40-34 για τον ΠΑΟΚ αλλά μέσα σε δύο λεπτά η Τενερίφη έφερε το ματς στα ίσια, 42-42 με τρίποντο του Σαν Μιγκέλ και στην συνέχεια πέρασε μπροστά με σουτ του Ντόρνεκαμπ. Μια έκρηξη του «Δικεφάλου του Βορρά» ανέτρεψε την κατάσταση και με σερί 15-2, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 57-46, σκορ με το οποίο τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο.

Ένα σουτ και τρεις βολές του Λιθουανού Γκριγκόνις επέτρεψαν στην Τενερίφη να κατεβάσει σε μονοψήφια επίπεδα την διαφορά (57-51). Ο Χρυσικόπουλος, φτάνοντας τους 9 πόντους, έκανε το 59-51, όμως το αρνητικό σημείο για τον ΠΑΟΚ ήταν τα πέντε ομαδικά φάουλ που είχαν ήδη συμπληρωθεί σε τρεισήμισι λεπτά στην τέταρτη περίοδο. ΜακΦάντεν και Χρυσικόπουλος έδωσαν στην ομάδα τους αέρα 10 πόντων (63-53) πριν ο Ντόρνεκαμπ μειώσει με λέι απ, ύστερα από όμορφη ασίστ του Μπόγρη. Ο ΠΑΟΚ κρατούσε στα χέρια του την νίκη, έπρεπε όμως να διασφαλίσει και μια ικανοποιητική διαφορά, ώστε να είναι πιο άνετος στον επαναληπτικό. Με τρίποντο του πρώτου σκόρερ του αγώνα, Ντόρνεκαμπ (16π.) η Τενερίφη μείωσε στους 4, 64-60, δύο λεπτά πριν το τέλος. Κάθε πόντος μετρούσε και ο Πέινερς, ήταν ψύχραιμος από την γραμμή των βολών (66-60). Και πάλι ο Ντόρνεκαμπ, όμως, έβαλε τρίποντο-μαχαιριά στην λήξη, για το 66-63. Νίκη αλλά με μικρή διαφορά για τον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 34-30, 57-46, 66-63

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 11(1), Κόνιαρης 2, Τσόχλας, Μαργαρίτης 8, ΜακΦάντεν 9(2), Μιλιένοβιτς 4, Γλυνιαδάκης 4, Πέινερς 15(1), Κλάντον 13.

Τενερίφη (Βιντορέτα): Σαν Μιγκέλ 8(2), Ρικότι, Νιανγκ 2, Μπάσας 2, Χάνλεϊ 4, Κίρκσεϊ, Γκριγκόνις 12(1), Βάσκεθ 4, Αμπρομάιτις 3, Μπόγρης 6, Γουάιτ 3, Ντόρνεκαμπ 19(5).