Πάτησε γκάζι και το ''καθάρισε'' ο Ερυθρός!

Ο Ερυθρός αν και είχε πάρει μια καλή διαφορά στο ημίχρονο, κατάφερε και έκανε ντέρμπι το παιχνίδι αλλά στο τέλος η αστοχία της Αρμάνι ''έδωσε'' την νίκη στους Σέβους που πλέον έχει ρεκόρ 15-11, το ίδο με τον Παναθηναϊκό, με μία νίκη παραπάνω από την Εφές. Αντίθετα η Αρμάνι πήγε στο 7-19 όντας πλέον στην τελευταία θέση. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κούζμιτς με 15 πόντους(5/6 δίποντα) ενώ μάζεψε και 7 ριμπάουντ, έχοντας 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Από την Αρμάνι ξεχώρισε ο Χίκμαν με 14 πόντους και 3 ασίστ.

Δυναμικό ξεκίνημα για τον Ερυθρό

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα

λεπτά για τις δύο ομάδες να υποπίπτουν σε αρκετά αχρείαστα λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ως όπλο τις επιθετικές αρετές του Τζένκινς αφού σε διάστημα πέντε λεπτών με 7 δικούς του πόντους διαμόρφωσε το σκορ 4-10. Οι γηπεδούχοι όμως δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και επέτρεψαν στον Ερυθρό να εκμεταλλευτεί τα λάθη και να ξεφύγει με 15 πόντους στο τέλος του δεκαλέπτου(10-25).
Με πατημένο το γκάζι μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ερυθρός με πρωταγωνιστή τον Σιμόνοβιτς που θα σκοράρει 8 συνεχόμενους πόντους και το 15-33 αυξάνοντας την διαφορά στους 18 πόντους. Η Αρμάνι έψαξε αντίδραση με πρωταγωνιστή τον Σάντερς που θα φτάσει μέσα σε λίγα λεπτά τους 9 πόντους και με σερί 11-2 η ιταλική ομάδα θα μειώσει κάτω από τους 10 πόντους μετά από ώρα(28-37). Ο Ερυθρός μετά από το τελευταίο τάιμ αουτ προσπάθησε να πάει με όσο μεγαλύτερη διαφορά γίνεται. Με τον Κούζμιτς στην θέση ''5'' ο Ερυθρός στα τελευταία λεπτά, θα κάνει με 4 δικούς του πόντους 2-6 σερί και θα διαμορφώσει το 31-43 για την ανάπαυλα.

Δεν κατάφερε να το γυρίσει η Αρμάνι

Φουριόζα η Αρμάνι ξεκίνησε στο δεύτερο μέρος όπου προσπάθησε να καλύψει την διαφορά του ημιχρόνου και να ξεκινήσει το τελευταίο δεκάλεπτο με την μικρότερη πιθανή διαφορά για να κυνηγήσει την νίκη. Προσωπικά καλάθια από τον Μάτσβαν έφεραν την διαφορά κάτω από τους δέκα και τέλος ο ΜακΝιλ με βολές έκαναν το σκορ 50-60 στο 30' αντιδρώντας έτσι στα καλάθια του Γουόλτερς(8πόντους) που ήταν η μοναδική απειλή του Ερυθρού στο 3ο δεκάλεπτο.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για την Αρμάνι, με τους γηπεδούχους στα πρώτα δύο λεπτά να τρέχουν σερί 10-0 και μπαίνουν ξανά μέσα στο παιχνίδι με τον Πάσκολο να σκοράρει συνεχόμενα και να ισοφαρίζει για το 60-60. Ο Κούζμιτς έδωσε τέλος στο σερί των γηπεδούχων με γκολ-φάουλ, με τον ΜακΝιλ να απαντάει άμεσα(62-63). Στα τελευταία λεπτά η Αρμάνι δεν μπόρεσε να σκοράρει και ο Ερυθρός με συνεχόμενες βολές αύξησε την διαφορά, την οποία κράτησε και το σκορ να γίνεται 71-78 με την λήξη του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 10-25, 31-43, 50-60, 71-78

Αρμάνι Μιλάνο: ΜακΝιλ 9, Χίκμαν 14(2), Ραντούλιτσα 4, Μάτσβαν 8, Πάσκολο 11, Τσιντσιαρίνι 7, Σάντερς 12(1), Αμπάς 6, Τσερέλα.

Ερυθρός Αστέρας: Γουόλτερς 8(2), Τόμπσον, Ντάνγκουμπιτς 3(1), Μίτροβιτς, Λάζιτς 7(1), Σιμόνοβιτς 13(3), Τζένκινς 11(1), Γκούντουριτς 12(1), Κούζμιτς 15, Μπιέλιτσα 9(1).