Ωρα για Σκούπισμα για Λέικερς;

Του Νικόδημου Λιανού 07/05/2011 ( 11:43) Οι Λέικερς είναι με την πλάτη στον τοίχο. Ποτέ άλλοτε δεν έχουν βρεθεί σ’ αυτή τη θέση (βλ 0-3 νίκες) και όπως είναι λογικό δύσκολα θα μπορέσουν να αντιδράσουν. Παρά το γεγονός ότι φόρτωσαν την τριάδα των ψηλών (οι Οντόμ, Μπάινουμ, Γκασόλ έχουν παίξει μαζί μόλις δύο λεπτά πριν από το συγκεκριμένο παιχνίδι) με τον Οντομ ως βασικό (αντί του Αρτέστ που ήταν τιμωρημένος) έφτασαν έως τη πηγή (προηγήθηκαν με 7 πόντους πέντε λεπτά πριν τη λήξη) αλλά οι
Νοβίτσκι – Στογιάκοβιτς είχαν διαφορετική άποψη , με σερί 18-6 τελείωσαν τον αγώνα. Οι Μαβς επικράτησαν 98 -92 και την Κυριακή και πάλι στο Ντάλας έχουν μοναδική ευκαιρία να …σκουπίσουν τους «Λιμνάνθρωπους». Στην Ατλάντα, οι Χοκς περίμεναν 14 χρόνια ώστε να παίξουν εντός έδρας σε ημιτελικό . Αλλά ο Ρόουζ τους χάλασε τα όποια σχέδια. Με την πρώτη 40αρα στην καριέρα του οδήγησε τους Μπουλς σε επιβλητική νίκη επί των Χοκς (99-82), οι «Ταύροι» πήραν προβάδισμα με 2-1 νίκες, ο προπονητής των Χοκς ακόμη γκρινιάζει για τις κακές επιλογές των παικτών του κι εάν δεν συνέλθουν σύντομα, τότε οι «Ταύροι» θα είναι στον τελικό. Τέταρτο παιχνίδι και πάλι στην Ατλάντα, την Κυριακή…