ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ- ΑΡΗΣ 82-77

31/01/2010 (20:48) Μπορεί να τα... χρειάστηκε απέναντι σε ένα ψυχωμένο Άρη , αλλά τελικά ο Ολυμπιακός με ηγέτες τους Τσίλντρες , Κλέιζα , Τεόντοσιτς και Βούισιτς , κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 82-77 στο ΣΕΦ και να διατηρηθεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, στο ξεκίνημα του β’ γύρου του Πρωταθλήματος. Με τον Ολυμπιακό να έχει οριακό προβάδισμα στο σκορ ( 22-21 ) μετά το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου (έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Τσίλντρες και Κλέιζα ), ο Άρης ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του στη δεύτερη περίοδο και έγινε το αφεντικό πάνω στο παρκέ. Με τους Μάιλς και Κακιούζη να είναι οι κύριοι εκφραστές των επιθέσεων των "κίτρινων", ο ρυθμός του αγώνα άλλαξε και οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να αποκτήσουν τα ηνία και να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, έχοντας αποκτήσει ένα προβάδισμα 5 πόντων στο σκορ ( 38-43 ).