Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 78-70

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε η μοναδική αήττητη ομάδα στην Basket League ΟΠΑΠ, καθώς επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ (υπέστη την πρώτη ήττα) με 78-70 και έκανε το 5Χ5. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Γιώργο Πρίντεζη, ο οποίος πέτυχε 21 πόντους και ήταν η κύρια επιθετική

αιχμή των νικητών, ενώ καλή παρουσία είχαν και οι Ντάνστον (13 πόντους), Λο (12 πόντους) και Περπέρογλου (11 πόντους).

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κάνοντας λάθη στον επιθετικό τομέα με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 4-0 και τον ΠΑΟΚ να αντιδράει στη συνέχεια. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε στη θέση του οδηγού και απέκτησε μία μικρή διαφορά απέναντι στον Πρωταθλητή Ευρώπης. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου προηγήθηκε με 20-13, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου σε 16-20, έχοντας όμως 35% δίποντα 20% τρίποντα. Εν συνεχεία ο ΠΑΟΚ απέκτησε μία διαφορά 11 πόντων (18-29), αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν αρχικά με ένα σερί 6-0 (24-29), ενώ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός επανέκτησε το προβάδισμα με τρίποντο του Λο (37-36). Αξίζει να αναφέρουμε πάντως πως ο Γιώργος Πρίντεζης είχε φτάσει ήδη τους 17 πόντους στο ημίχρονο.

Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό να δείχνει σε κάποια σημεία να έχει τον έλεγχο και τον ΠΑΟΚ να κάνει ένα ξέσπασμα και να αντιδράει άμεσα. Κούπερ Τσαϊρέλης και Μπόγρης κατάφεραν να κρατήσουν την ομάδα τους σε υψηλό επίπεδο και κοντά στο σκορ, ενώ από την άλλη οι «ερυθρόλευκοι» έβρισκαν λύσεις από τους Πρίντεζη και Λο, αλλά το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 56-55 υπέρ των γηπεδούχων. Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνά του και κατάφερε να πάρει μία μικρή διαφορά από την ομάδα της Θεσσαλονίκης (66-58), με τον Σούλη Μαρκόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι δεν επέτρεψαν στα τελευταία λεπτά στον ΠΑΟΚ να αντιδράσει και πήραν τη νίκη με 78-70, παραμένοντας αήττητοι.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 37-36, 56-55, 78-70.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ, Λο 12 (1), Ντάνστον 13, Σπανούλης 2, Περπέρογλου 11 (1), Λοτζέσκι 5, Μπέγκιτς 3, Πρίντεζης 21 (2), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 9 (2), Κατσίβελης.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 6, Κούπερ 18 (4), Χαραλαμπίδης 12, Τσόχλας, Τσαϊρέλης 10 (1), Δέδας 5, Μαργαρίτης 7 (1), Καλλές, Μπόγρης 12, Κασελάκης.