Όλα στραβά στο Μόντε Κάρλο

Πάλεψε αλλά πλήρωσε την αστοχία και τα νεύρα της η ΑΕΚ που έχασε από την Μονακό με 95-87 και αποκλείστηκε στους "16" του Champions League. Χωρίς τον Γιούρι Ζντοβτς ολοκλήρωσε το παιχνίδι η «Ένωση» καθώς ο Σλοβένος τεχνικός αποβλήθηκε τρία λεπτά πριν τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο, ύστερα από ξέσπασμα κατά των διαιτητών.

Με 25/62 τελείωσε το ματς η ΑΕΚ

παρά τους 87 πόντους που σκόραρε. Double-double σημείωσε ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ ενώ ο Κώστας Βασιλειάδης πρόσθεσε 15 πόντους. Για την Μονακό, Σούλερ με 20 και Μποστ με 18 πόντους ήταν οι κορυφαίοι.

Το φιλμ του αγώνα

Οι φίλοι της ΑΕΚ στην κερκίδα δημιούργησαν πολύ ζεστή ατμόσφαιρα, δίνοντας χρώμα και παλμό στο παιχνίδι.

Ο Ζβέζνταν Μίτροβιτς ξεκίνησε με τους Ράιτ, Σούλερ, Οουτάρα, Κάνερ-Μέντλεϊ και Φοφανά ενώ ο Γιούρι Ζντοβτς με τους Ούκιτς, Ντίξο, Νιούλεϊ, Μαυροκεφαλίδη και Μαυροειδή.

Με έμμεσο τετράποντο του Σούλερ άρχισε ο αγώνας. Ο παίκτης της Μονακό ευστόχησε για τρεις, παίρνοντας και το φάουλ του Ντίξον για το 4-0. Στο 2’ η ΑΕΚ προσπέρασε 7-6 με γκολ-φάουλ του Μαυροκεφαλίδη. Ο Σούλερ έβαλε και πάλι μπροστά τους Μονεγάσκους, έχοντας σκοράρει όλους τους πόντους της ομάδας του (8-7). Οι Γάλλοι στο 6’ ξέφυγαν με +6 (16-10), ύστερα από λέι απ του Μποστ. Η προσπάθεια της «Ένωσης» στην άμυνα δεν ήταν ικανοποιητική και στο τέλος της περιόδους το ταμπλό έγραφε 30-19.

Άμεση βελτίωση χρειάζονταν η ΑΕΚ ειδικά στην άμυνα. Ο Μαυροκεφαλίδης με νέο γκολ φάουλ έκανε το 32-24 και ο Ντίξον κατέβασε στους 5 με τρίποντο. Ο ρυθμός θα ερχόταν από την ευστοχία στην επίθεση. Το δίδυμο Σάκοτα-Μαυροκεφαλίδη λειτούργησε πολύ καλά και οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να φτάσουν στον πόντο (36-35) ενώ απέμεναν πέντε λεπτά για το ημίχρονο. Ένα αχρείαστο φάουλ του Ντίξον επέτρεψε στον Γκλάντιρ να σημειώσει 3 εύκολους πόντους. Η ΑΕΚ έχασε την αυτοσυγκέντρωσή της στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους και άφησε την Μονακό να ξεφύγει με 45-38. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 47-40.

Άστοχη ήταν η ΑΕΚ στο πρώτο εικοσάλεπτο, έχοντας 8/22 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Μοιρασμένα τα ριμπάουντ (20-22) και οι ασίστ (11-9).

Οι Μονεγάσκοι ξέφυγαν με 11 πόντους (51-40) χάρη στον Ντέιβις ενώ η «Ένωση» συνέχισε να είναι άστοχη.Μόλις 4 πόντοι, όλοι από προσπάθειες του Ελόνου, σε 4 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς να έχει μια τρομερή απόδοση, η Μονακό κρατούσε την ΑΕΚ σε απόσταση ασφαλείας. Το σκορ στο 25’ ήταν 59-46 με τον Σούλερ να σκοράρει ανενόχλητος. Ο κόουτς Ζντοβτς έπρεπε να διορθώσει πολλά, καλώντας τάιμ άουτ και βλέποντας την πρόκριση να χάνεται. Ύστερα από εντονότατες διαμαρτυρίες προς τους διαιτητές ο Γιούρι Ζντοβτς αποβλήθηκε με 3’43’’ για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η Μονακό εκμεταλλεύτηκε τις βολές που κέρδισε και διεύρυνε ακόμα περισσότερο το προβάδισμά της. Με τρίποντα τον Οουτάρα και Βασιλειάδη το σκορ στο 27’ ήταν 68-54. Νέο τρίποντο του Σούλερ (20π.) και λήξη περιόδου με 75-61.

Πέντε πόντοι από Σάκοτα και Μαυροειδή έδωσαν ανάσα στην ΑΕΚ (75-66) αλλά και πάλι η αντιμετώπιση των διεισδύσεων της Μονακό ήταν κάτι παραπάνω από προβληματική. Οι Γάλλοι έφταναν άνετα στο καλάθι των «κιτρινόμαυρων» και στο 33’ ήταν μπροστά με 15 πόντους, 83-68. Μποστ και Σούλερ οδηγούσαν εκ του ασφαλούς τους Μονεγάσκους την ώρα που η ΑΕΚ πάλευε με νύχια και με δόντια να κατεβάσει την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα. 2’ και 31’’ πριν το τέλος το σκορ ήταν 89-78. Η Μονακό πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά, κερδίζοντας 95-87.

Τα δεκάλεπτα: 30-19, 47-40, 75-61, 95-87.

Μονακό (Μίτροβιτς): Ντέιβις 8, Μποστ 18(2), Ράιτ 9, Σι 12, Γκλάντιρ 11(1), Αμπούντου 2, Φοφανά 2, Κάνερ-Μέντλεϊ 10, Σούλερ 20(3), Οουτάρα 3(1).

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 6, ΜακΓκραθ, Ελόνου 10, Σάκοτα 9(1), Βασιλειάδης 15(3), Ντίξον 14(2), Λαρεντζάκης 5(1), Νιούλεϊ, Μαυροειδής 10, Μαυροκεφαλίδης 18.