Οι Ρόκετς..νίκησαν τον Έρβινγκ, με άνεση οι Μπακς του Γιάννη (vid's)

Πολύ δύσκολη φαντάζει, και είναι η ζωή χωρίς τον ΛεΜπρον Τζέιμς, ο οποίος απουσίασε για έκτο διαδοχικά παιχνίδι από το Κλίβελαντ, με αποτέλεσμα οι Καβς να ηττηθούν από το Χιούστον στην έδρα τους με 105-93, μένοντας κοντά στο σκορ όσο άντεχε ο «διαστημικός» Κάιρι Έρβιγκ, ο οποίος σκόραρε 38 πόντους (15/26 σουτ), κρατώντας μόνος του την ομάδα του ως το 36', η οποία είχε το προβάδισμα στο σκορ. Ωστόσο οι «Ρουκέτες» έχοντας επιθετική πολυφωνία προσπέρασαν στο 41' με 79-88, για να φτάσουν στην τελική επικράτηση. Ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 21 πόντοι (9 ασίστ, 7 ριμπάουντ, 7 λάθη) ο Ντουάιτ Χάουαρντ πρόσθεσε

17 πόντους μαζεύοντας 19 ριμπάουντ, ενώ ο Τζος Σμιθ είχε 16 πόντους (7/10 σουτ). Ο Κώστας Παπανικολάου αγωνίστηκε μόλις για 6 λεπτά έχοντας 3 πόντους με 1/1 τρίποντο. Εκτός από τον Έρβινγκ, ο Κέβιν Λοβ σκόραρε 17 πόντους έχοντας και 16 ριμπάουντ.

Με άνεση πέρασαν οι Μπακς από την Φιλαδέλφεια καθώς επικράτησαν των Σίξερς με 97-77, παίζοντας πολύ καλή άμυνα, και μην αφήνοντας περιθώρια στους γηπεδούχους να σκεφτούν περίπτωση νίκης, καθώς προηγήθηκαν με 11-27 από το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Ο Τζέισον Κιντ δεν θέλησε να πολύ κουράσει τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος αγωνίστηκε για μόλις 15 λεπτά, και όλα στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας 7 πόντους με 3/9 σουτ και 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και πρωταγωνίστησε σε μια από τις πιο θεαματικές φάσεις του αγώνα με ένα παρά πολύ ωραίο κάρφωμα. Στον αντίποδα, το μεγάλο αστέρι των Σίξερς, ο Μάικλ Κάρτερ-Ουίλιαμς εμφανίστηκε πολύ άστοχος έχοντας 5 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ με 1/13 σουτ.

Φόρα φαίνεται ότι πήραν οι Πίστονς, ο οποίοι μετά τον Σαν Αντόνιο, άλωσαν και το Ντάλας, επικρατώντας των Μάβερικς με 108-95, φτάνοντας τις δυο διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα, και συνολικά στις επτά. Αιτία αυτής της μεταστροφής φαίνεται να είναι η επιτυχημένη κίνηση να απομακρυνθεί από την ομάδα του Τζος Σμιθ, με το κλίμα να αλλάζει και τους ρόλους να μοιράζονται ανάλογα. Φοβεροί για τους Πίστονς ήταν οι Γκρεγκ Μονρό στο ξεκίνημα του αγώνα, με 27 πόντους συνολικά (18 ριμπ., 6 ασίστ), για να τελειώσει την υπόθεση νίκη ο D.J Ογκουστίν έχοντας 26 πόντους με 4/5 τρίποντα. Για τους Μαβς, ο Ντιρκ Νοβίτσκι είχε 17 πόντους.

Ούτε απέναντι στο Μέμφις έβαλε φρένο στην τρελή της πορεία η Ατλάντα, καθώς επικράτησε στην έδρα της με 96-86, φτάνοντας τις εννέα συνεχόμενες νίκες και τις 20 στα τελευταία 22 παιχνίδια. Αυτός που πήρε την κατάσταση στα χέρια του ήταν ο Τζεφ Τιγκ, ο οποίος με καθοριστικό τρίποντο στο 1:19 πριν το φινάλε διαμόρφωσε το 89-84, πετυχαίνοντας συνολικά 25 πόντους με 9/14 σουτ και 6 ασίστ. Εκτός από τον Τιγκ, πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Πέρο Άντιτς, έχοντας 13 πόντους με 3/4 τρίποντα. Για τους Γκρίζλις, θετική παρουσία είχαν οι Καλάθης, Κουφός, με τον πρώτο να παίζει 13'01'' και να έχει 7 πόντους, 3/7 σουτ, 2 ασίστ, 1 ριμπάουντ και τον δεύτερο να προσθέτει 4 πόντους, 2/3 σουτ, 7 ριμπάουντ σε 17'37'', ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Μάικ Κόνλεϊ με 18 πόντους (9 ριμπ., 6 ασίστ).