Ο Ερυθρός Αστέρας «υπέταξε» την Εφές! (vid)

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι και χάρη σε ένα ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο (14-2 σε περίπου 4'), ο Ερυθρός Αστέρας έριξε στο καναβάτσο (91-82) την Αναντολού Εφές κι έκανε σπουδαίο βήμα πρόκρισης για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Οι "ερυθρόλευκοι" της Σερβίας ανέβηκαν στο 5-3, ενώ οι Τούρκοι γνώρισαν την πέμπτη τους ήττα σε οκτώ αγώνες και μπήκαν σε περιπέτειες σε ό,τι αφορά την υπόθεση πρόκριση. Επιπλέον, υστερούν πια και σε πιθανή ισοβαθμία με τους Πρωταθλητές Σερβίας, καθώς έχασαν τη διαφορά του πρώτου αγώνα (85-84).

Πρώτος σκόρερ των νικητών

ήταν ο Μίλερ με 15 πόντους, ενώ ακολούθησαν Τσίρμπες (14π.), Γκούντουριτς (14π.) και Μίτσιτς (13π.). Από την ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς, ξεχώρισε ο Σάρις με 19 πόντους.

Το φιλμ

Ο Σάριτς πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα μετά από 1:15'' για λογαριασμό της Εφές, όμως ο Ερυθρός Αστέρας απάντησε με ένα σερί 4-0 για το 4-2 (7:44''). Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με συνεχείς εναλλαγές προβαδίσματος, ωστόσο οι "ερυθρόλευκοι" ξέφυγαν με +6 (18-12, 2:36''), διαφορά η οποία διατηρήθηκηε σχεδόν ακέραιη μέχρι τη λήξη της πρώτης περιόδου (24-19, 10').

Το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο στη δεύτερη περίοδο, με τον Ερυθρό Αστέρα να έχει τον έλεγχο του αγώνα, καθώς οι δύο ομάδες ήταν εξαιρετικά άστοχες. Παρόλα αυτά, η Εφές ανέκαμψε και αρχικά ισοφάρισε σε 35-35 (3:21''), ενώ λίγο αργότερα πέρασε μετά από αρκετή ώρα μπροστά με τρίποντο του Ντίμπλερ (35-38, 2:22''). Ο Αμερικανός σουτέρ ήταν "ζεστός" κι με το 4ο τρίποντό του στο παιχνίδι (4/6 3π.) έδωσε προβάδισμα οκτώ πόντων για την ομάδα του στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (38-46, 20').

Με ένα γρήγορο 5-0 στις αρχές της επανάληψης, ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε σε 43-46, ενώ λίγο αργότερα πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 54-53 (6:21''). Από εκεί και μετά, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, με την Εφές να μπαίνει με ένα οριακό προβάδισμα στην τέταρτη και τελευταία περίοδο (63-65, 30').

Εκεί, οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και τρέχοντας ένα εκπληκτικό σερί 14-2, μετέτρεψαν το 71-71 σε 85-73 1:40'' πριν το τέλος, "καθαρίζοντας" ουσιαστικά το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 38-46, 63-65, 91-82

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Κίνσεϊ 5 (1), Ντάνγκουμπιτς 7 (1), Λάζιτς 10 (2), Μίτσιτς 13 (1τρ, 4ασ), Σιμόνοβιτς 7 (1), Γκούντουριτς 14 (2τρ, 5ρ, 5ασ), Γιόβιτς 2, Μίλερ 15 (5 ριμπ.), Τσίρμπες 14 (9 ριμπ.), Στίματς 4. Εφές (Ίβκοβιτς): Τάιους 4, Μπαλμπάι 7 (1), Μπράουν 2 (6 ριμπ.), Οσμάν 18 (2τρ, 6ρ), Μπατούκ, Σάριτς 19 (1τρ, 8ρ), Κορκμάζ 3 (1), Ερτέλ 2 (11ασ), Ντίμπλερ 16 (5), Ντάνστον 11 (5ρ).