Ο Χάρντεν, το επιθετικό φάουλ, το λάθος του Γκριν...και ήττα χωρίς Κάρι (vids)

Ο Στηβ Κέρ δεν θέλησε να ρισκάρει την συμμετοχή του Στέφ Κάρι, ο οποίος έχει αγωνιστεί μόλις σε ενα ημίχρονο στην σειρά των Ουόριορς με τους Ρόκετς, αλλά παρόλα αυτά οι πρωταθλητές έφτασαν μια ανάσα από το 3-0, με τον Τζέιμς Χάρντεν να έχει άλλες σκέψεις και το τελικό 97-96 να δίνει το δικαίωμα στο κοινό στο «Toyota Center» να γιορτάσει την μείωση της σειράς σε 2-1, ελπίζοντας στην ισοφάριση.

Η αλήθεια είναι ότι οι Ρόκετς είχαν το προβάδισμα σχεδόν σε όλη την διάρκεια

της αναμέτρησης με τους Ουόριορς να φτάνουν πολύ κοντά στο να κλέψουν το παιχνίδι στο φινάλε. Με τον Χάρντεν να έχει ξεκινήσει σε «διαστημικούς» ρυθμούς, έχοντας 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ στην πρώτη περίοδο, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 31-18 στο τελείωμα της πρώτης περιόδου, φτάνοντας την διαφορά στο σκορ και στο +17 (53-36) στο 20' με τρίποντη «βόμβα» του Χάρντεν. Ο εξαιρετικός Σπέιτς με τρίποντο κατέβασε την διαφορά στο -7, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 55-48, και το παιχνίδι να αλλάζει μορφή στις αρχές της τέταρτης περιόδου, όταν ο Λίβινγκστον με τζαμπ σουτ έφερε τους πρωταθλητές σε απόσταση αναπνοής (81-80). Ο ηγετικός Χάρντεν με τρίποντο πάνω στην άμυνα του Γκριν διαμόρφωσε το 84-80, δίνοντας την ώθηση στο Χιούστον να φτάσει στο 91-83 με πέντε συνεχόμενους πόντους του Μοτεγιούνας με κάτι περισσότερο από τέσσερα λεπτά να απομένουν. Ωστόσο οι «Πολεμιστές» και λόγω χαρακτήρα δεν θα τα παρατούσαν, και έτσι με τρίποντο του Ιγκουοντάλα μείωσαν σε 93-92, ενώ πήραν και το προβάδισμα με τζαμπ σουτ του Κλάρκ στο 1'24'' πριν το τέλος (93-94). Ο Μπίσλι με 2/2 βολές ξανά έδωσε το πάνω χέρι στην ομάδα του (95-94) στα 41'', με τον Λίβινγκστον να κλέψει την μπάλα από άτσαλη επαναφορά των γηπεδούχων, με Κλάρκ στον αιφνιδιασμό και με 10'' να απομένουν, να διαμορφώνει το 95-96. Ωστόσο ο Χάρντεν πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση, ευστοχώντας στα 2,7'' για το 97-96, έχοντας απωθήσει με το αριστερό χέρι τον Ιγκουαντάλα, σε μια φάση που κάλλιστα θα μπορούσε να δοθεί ως επιθετικό φάουλ.Με την επαναφορά ο Γκριν έκανε λάθος υπολογισμό στον χειρισμό της μπάλας, με αποτέλεσμα οι Ρόκετς να μειώσουν την σειρά σε 2-1.

Ο Τζέιμς Χάρντεν ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 35 πόντους (11/26 σουτ, 8 ριμπ., 9 ασίστ), παίρνοντας σημαντικές βοήθειες από τους Ντονάτας Μοτεγιούνας (14 π., 2/3 τριπ., 13 ριμπ.) και Ντουάιτ Χάουοαντ (13 π., 6/9 διπ., 1/6 βολές, 13 ριμπ.) οι οποίοι έφτασαν σε double-double. Στον αντίποδα, και χωρίς τον Στεφ Κάρι, οι Ουόριορς είχε 6/25 τρίποντα, με τον Μορίς Σπέιτς να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι με 22 πόντους (7/11 σουτ), και τον Κλέι Τόμπσον να έχει 17 πόντους με 0/7 τρίποντα (8 ριμπ.). Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Σον Λίβινγκστον (16 π., 6/13 διπ.) και Ιαν Κλάρκ (11 π., 4/7 σουτ).

Μπορεί στο δεύτερο παιχνίδι στην Οκλαχόμα, οι Ντουράντ και Ουέστμπρουν να είχαν μαζί 15/55 σουτ, αλλά αυτή την φορά, με την σειρά να έχει μεταφερθεί στην «American Airlines Center» του Ντάλας, οι Θάντερ θέλησαν να δηλώσουν ότι είναι η καλύτερη ομάδα, και το έκαναν με εμφατικό τρόπο, κερδίζοντας με 131-102, φτάνοντας στο 2-1 και καθηλώνοντας σε απλούς θεατές τους γηπεδούχους. Ο Κέβιν Ντουράντ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 34 πόντους (11/25 σουτ), έχοντας 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ράσελ Ουέστμπρουκ να έχει 26 πόντους (15 ασίστ). Ωστόσο, οι δυο τους δεν ήταν μόνοι σε αυτό το παιχνίδι, καθώς οι Θάντερ εκτός από το 15/27 τρίποντα, είχαν τον Ενές Καντέρ να πετυχαίνει 21 πόντους (5/6 δίπ., 1/1 τριπ., 8 ριμπ.), τον Ντιόν Ουέιτερς να έχει 19 πόντους (4/8 τριπ.), και τον Σερζ Ιμπάκα να προσθέτει 16 πόντους (2/2 τριπ.). Για το Ντάλας, τα 6/23 τρίποντα μαρτυρούν αρκετά για το παιχνίδι, με τον Ουέσλεϊ Μάθιους να έχει 22 πόντους, και τον Ντίρκ Νοβίτσκι με 16 πόντους που πέτυχε να προσπερνά τον Ουίλτ Τσάμπερλειν στην 16η θέση των σκόρερ όλων των εποχών, αναφορικά με τα πλέι οφ.

Με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα οι Ράπτορς δεν επέτρεψαν στους Πέισερς να κάνουν σκέψεις νίκης, και έτσι μετά το 101-85 μέσα στην Ινδιανάπολις έφτασαν στο 2-1, παίρνοντας πίσω το πλεονέκτημα έδρας. Από το πρώτα λεπτά της αναμέτρησης φάνηκε που θα οδηγούνταν η αναμέτρηση, με τους γηπεδούχους να έχουν 12 λάθη στο πρώτο ημίχρονο (συνολικά 16), με τον ΝτεΜάρ ΝτεΡοζάν να πιάνει το μέσο όρο πόντων του στην σειρά (12 π.) στο πρώτο δωδεκάλεπτο. Έτσι, οι Καναδοί έφτασαν και στο +21 (51-30) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, κρατώντας την με άνεση ως το τέλος. Από 21 πόντους οι ΝτεΜάρ ΝτεΡοζάν (7/19 σουτ) και Κάιλι Λαούερι (4/10 τριπ.), με τον ΝτεΜάρε Κάρολ να προσθέτει 17 πόντους, με τον Γιόνας Βαλαντσιούνας να χάνει για 1 πόντο το double double (9 π., 14 ριμπ.). Στον αντίποδα, τα 1/8 τρίποντα του Πολ Τζόρτζ (25 π.) μαρτυρούν του λόγου το αληθές, με τους Πέισερς να ολοκληρώνουν το παιχνίδι με 6/22 τρίποντα, και μόλις 3 κλεψίματα.