Ο Αβραμίδης και ο...Βασιλόπουλος!

Πολύ μεγάλη νίκη πήρε χθες (18/2) ο Πανελευσινιακός στην Γούβα απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου, αλλά ο Τζίμης Κουστένης θα πρέπει να απονείμει τα εύσημα στους δυο Έλληνες γκαρντ της ομάδας του, τους Δημοσθένη Αβραμίδη και Φώτη Βασιλόπουλο.

Ο πρώτος (Αβραμίδης), μπορεί να μην πέτυχε πόντο (0/6 σουτ, 2 ασίστ), αλλά σε σχεδόν 23 λεπτά συμμετοχής «έσβησε» από το παρκέ τον Ντομινίκ Ουέιτερς, με εκπληκτική άμυνα, βοηθώντας την ομάδα του να τρέξει ένα τρομερό σερί 20-1 στις αρχές της 3ης περιόδου. Ο δεύτερος (Βασιλόπουλος) αφού αγωνίστηκε για σχεδόν τέσσερα λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο, μπήκε στο

παρκέ στα τελευταία πέντε λεπτά, από την στιγμή που ο Αβραμίδης αποβλήθηκε με πέντε φάουλ, και συνέχισε την πολύ καλή άμυνα πάνω στον Ουέιτερς, ενώ πέτυχε 4/4 καθοριστικές βολές στο φινάλε, ενώ έδωσε και μια ασίστ στον εκπληκτικό Ελάιζα Τζόνσον, ο οποίος με 28 πόντους (5/5 δίποντα, 5/10 τρίποντα) και με τον πέμπτο του τρίποντο καθάρισε το παιχνίδι.