Νίκησε την Ζαλγκίρις, «σκότωσε» τον Ολυμπιακό (vid)

Η Μπαρτσελόνα πήρε την νίκη στο Κάουνας με 66-59, και αφενός σφράγισε την δική της τρίτη θέση, αφετέρου το συγκεκριμένο αποτέλεσμα άφησε και μαθηματικά έξω τον Ολυμπιακό από την συνέχεια της φετινής Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους το πάλεψε για ένα ημίχρονο, όμως στο δεύτερο μίλησε η εμπειρία των Καταλανών, οι οποίοι πλέον είναι και μαθηματικά στην επόμενη φάση.

Ο Ρίμπας

ήταν ο πρώτος σκόρερ για την Μπαρτσελόνα με 14 πόντους, την ώρα που Ντόρσεϊ και Ναβάρο πρόσθεσαν 12π. και 14π. αντίστοιχα. Για την Ζαλγκίρις ο Βετσβάργκας είχε 13 πόντους, με τον Γιανκούνας να προσθέτει 11π. και τον Σειμπούτις 10π.

Η Ζαλγίρις ξεκίνησε καλύτερα και στο 6’ ήταν μπροστά με νταμπλ σκορ, 14-7. Στη συνέχεια η Μπαρτσελόνα αντέδρασε και με τον Ντόρσεϊ να κάνει ότι θέλει στην επίθεση, το δεκάλεπτο έκλεισε στο 16-16.

Η δεύτερη περίοδος ανήκει ολοκληρωτικά στην Ζαλγκίρις. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ανέβασε στροφές και έτσι «άνοιξε» την ψαλίδα, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με το σκορ στο 34-28.

Με την αρχή της επανάληψης η Μπαρτσελόνα ισορόπησε τον αγώνα, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια σχεδόν σε όλη την περίοδο. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 48-49 για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ.

Οι «μπλαουγκράνα» μπήκαν ορεξάτοι στο τέταρτο δεκάλεπτο φτάνοντας ακόμα και στο +6 (55-61 35’). Στη συνέχεια η Ζαλγκίρις πάλεψε, όμως στο τέλος δεν μπόρεσε να αλλάξει τα δεδομένα, με την Μπαρτσελόνα να παίρνει την νίκη και να περνάει στην επόμενη φάση, αφήνοντας έξω τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 34-28, 48-49, 59-66.
Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Ράντλ 6, Βεν 4, Λεκαβίτσιους, Σειμπούτις 10(1), Μότουμ 4, Γιανκούνας 11(1), Βουγιούκας 4, Σατζούς, Βετσβάγκαρς 13(3), Χάνλαν, Ουλανόβας.
Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόελμαν 5, Ντόρσεϊ 12 (13ρ.), Ρίμπας 14(4), Αμπρίνες 6, Ναβάρο 10(2), Σατοράνσκι 8, Βεζένκοφ, Όλεσον, Αρόγιο 4, Περπέρογλου 5, Τόμιτς 2.

Δείτε το στατιστικό της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ.