Νίκη (74-35) με... Κινέζο και ρεκόρ

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Παναθηναϊκός, καθώς επιβλήθηκε σήμερα (21/10) του Πανελευσινιακού στο ΟΑΚΑ με 74-35 για τη δεύτερη αγωνιστική της Α1. Οι "πράσινοι" παρότι δεν έθελξαν με την επιθετική του απόδοση, πήραν άριστα στην άμυνα περιορίζοντας τους «σταχυοφόρους» στους 35 πόντους, ενώ δέχθηκε μόλις 14 στο δεύτερο ημίχρονο. Πρόκειται για αμυντικό ρεκόρ για τον Παναθηναϊκό, καθώς το προηγούμενο ήταν το 76-41 στο Περιστέρι
επί της ομώνυμης ομάδας στις 2 Δεκεμβρίου 2012. Οι «πράσινοι», που πλέον στρέφουν το ενδιαφέρον του στο παιχνίδι της Ευρωλίγκα με την Λαμποράλ Κούτσα την προσεχή Παρασκευή (25/10) στην Λευκωσία, πραγματοποίησαν ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, με τον Βλάντο Γιάνκοβιτς να ηγείται της επίθεσης του «τριφυλλιού» με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ από 11 πόντους είχαν οι Δημήτρης Διαμαντίδης και Λουκάς Μαυροκεφαλίδης. Στο παιχνίδι αγωνίστηκε και ο Πίνγκ Σανγκ ο οποίος πέτυχε και 4 πόντους. Για τον Πανελευσινιακό κανένας παίκτης δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Μανώλη Παπαμακάριο, Ρόμπ Τζόουνς και Μοχάμεντ Φαγιέ να έχουν από 7 πόντους. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Αργύρη Πεδουλάκη να παρατάσσει στο παρκέ τους Διαμαντίδη, Ούκιτς, Ματσιούλις, Γκιστ και Μαυροκεφαλίδης ενώ ο Γιώργος Σκαραφίγκας από την δική του πλευρά εμφάνισε στο παρκέ τους Παπαμακάριο, Αβραμίδη, Τζόουνς, Φαγιέ και Τέρνερ. Οι «σταχυοφόροι» ήταν αυτοί που δια χειρός Φαγιέ πήραν το αρχικό προβάδισμα με 2-4, με τον Παναθηναϊκό να απαντάει και μένα σερί 11-0 να προσπερνά με 13-4 αφήνοντας τους φιλοξενούμενους σχεδόν έξι λεπτά χωρίς πόντο. Ο Παπαμακάριος με ένα δύσκολο λει απ μπροστά στον Λάσμε έκανε το 13-6, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 18-8 χάρη σε 5 συνεχόμενους πόντους του Κάρι. Το «τριφύλλι» στην πρώτη περίοδο είχε 2/5 βολές και 2/9 τρίποντα, σε ένα παιχνίδι χωρίς κανένα ουσιαστικά ρυθμό. Στο ίδιο τέμπο...χωρίς ρυθμό και φαντασία, συνεχίστηκε και η δεύτερη περίοδο με τους «πράσινους» μετά από ελεύθερες βολές των Γιάνκοβιτς και Λάσμε να φτάνει την διαφορά στο +16 (26-10) με την ομάδα της Ελευσίνας να δείχνει ανήμπορη να σκοράρει. Τα δεδομένα, και τον ρυθμό για το συγκρότημα του Γιώργου Σκαραφίγκα προσπάθησαν να αλλάξουν οι Ράλει Ρος και Τζόουνς, με την βοήθεια των οποίον ο Πανελευσινιακός έτρεξε ένα σερί 8-0 για να μειώσει σε 26-18, με τους «πράσινους» από την πλευρά τους να μην έχουν κανένα ρυθμό στην επίθεση, και να χάνουν την μια ελεύθερη βολή μετά την άλλη. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 4 πόντους έφερε την ομάδα του στο 31-18, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με το υποτονικό 32-21. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός...η μάλλον ο Διαμαντίδης μπήκε με μεγαλύτερη διάθεση στο παρκέ, και έτσι με δυο δικά του τρίποντα και μερικές «μαγικές» ασίστ ανέβασε την διαφορά στο +23 (46-23) μηδενίζοντας ουσιαστικά κάθε σκέψη στον Πανελευσινιακό για οποιαδήποτε διεκδίκηση. Ο Παππάς με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό δημιούργησε διπλό σκορ (52-26) και με τον «κεφάτο» Γιάνκοβιτς να σκοράρει και να οργανώνει η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με 57-29, με τους «πράσινους» να δέχονται μόλις 8 πόντους σε αυτό το διάστημα. Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς φάνηκε να έχει πάρει ζεστά...την αναμέτρηση και έτσι με δικό του κάρφωμα η διαφορά ανέβηκε στο +30 (59-29) στο 31', ενώ με ένα ακόμη ανέβασε την διαφορά στο +37 (66-29). Λίγο νωρίτερα, και συγκεκριμένα στο 5:57 πριν το τέλος στο παρκέ πέρασε και ο πρώτος Κινέζος μπασκεμπολίστας που αγωνίστηκε στην πατρίδα μας, ενώ ο ίδιος λίγο αργότερα πέτυχε και το πρώτο του καλάθι (4:31) με μακρινό τζαμπ σουτ. Ενδιάμεσα, ο Μανώλης Παπαμακάριος πέτυχε το πρώτο καλάθι για την ομάδα του στην 4η περίοδο στο 4:52 με σουτ τριών πόντων. Έτσι, τίποτα δεν άλλαξε ως την τελική κόρνα με τους νταμπλούχους Ελλάδας να φτάνουν στο επιβλητικό 74-35. Τα δεκάλεπτα: 18-8, 32-21, 57-29, 74-35Διαιτητές: Ταβουλαρέας - Μαγκλογιάννης - ΠαγώνηςΠαναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 4 (0/5 τριπ.), Κάρι 7, Φώτσης, Ούκιτς 5 (1), Λάσμε 5 (8 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 11 (4 ριμπ.), Διαμαντίδης 11 (3/8 τριπ. - 6 ασίστ), Γκιστ 4, Παππάς 6 (1), Γιάνκοβιτς 12 (1 τριπ. - 11 ριμπ.), Πινγκ 4 (2/2 διπ.), Ματσιούλις 5.Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 2, Παπαμακάριος 7 (1/6 τριπ.), Ράλει Ρος 4, Δημάκος, Τζόουνς 7 (10 ριμπ.), Μαγκουνής 2, Φαγιέ 7 (1), Μελισσαράτος, Τέρνερ 4, Μάντζαρης 2, Αβραμίδης, Χουχούμης.