«Μοντέλο» στο Μιλάνο η ΤΣΣΚΑ

Τι και αν έπαιζε χωρίς Ντε Κολό και Τεόντοσιτς η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δείχνει να μην μπορεί να χάσει με τίποτα. Απόψε ήταν εξαιρετική στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε με 79-64 στο Μιλάνο επί της Αρμάνι. Οι πάικτες του Γιαν Ρέπεσα ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, αλλά στα δύο υπόλοιπα δεκάλεπτα δεν μπορούσαν να αντιμετωπίσουν την ανωτερότητα της ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης πλέον ανεβάζουν το ρεκόρ τους στο 10-1, ενώ η Αρμάνι πέφτει στο 4-7.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Τζάκσον με 14 πόντους (6/10 σουτ), 5 ασίστ και 5 ριμπάουντ και ο Κουλάγκιν με 14 πόντους (5/9 σουτ), 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Από την Αρμάνι ξεχώρισε ο Ραντούλιτσα με 11 πόντους (5/8 διπ.), 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Το φιλμ

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα τον αγώνα με το σκορ να είναι 4-4 στο 2' και με την ΤΣΣΚΑ λίγο αργότερα να τρέχει ένα μικρό σερί 4-0 (4-8) με καλάθια των Τζάκσον και Χριάπα. Όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρησαν σε 8-8 στο 4' και με το σκορ στην συνέχεια να είναι συνεχώς ισόπαλο και καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν και πάλι μπροστά με 10-14, όμως ένα 7-0 σερί της Αρμάνι έκανε το σκορ 17-14 με τον ΜακΚλιν να φτάνει τος 4 πόντους. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Ιταλούς μπροστά με 23-21 και στην ΤΣΣΚΑ να φαίνονται αρκετά οι απουσίες των Ντε Κολό-Τεόντοσιτς.

Η δεύτερη περίοδος βρήκε τους δύο αντίπαλους να ρίχνουν το βάρος στην άμυνα και να μην μπορούν να σκοράρουν εύκολα. Μάλιστα η ΤΣΣΚΑ έκανε 3' λεπτά να σκοράρει και το σκορ έγινε 27-21 υπέρ της Αρμάνι. Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη όμως ισοφάρησαν αμέσως με 2/2 τρίποντα του Χίγκινς (9π.) 4 λεπτά πριν το τέλος τους ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα δικό τους σερί 5-0 με ισάριθμους πόντους του Χίκμαν (10π.) κάνοντας το σκορ 32-27. Η ΤΣΣΚΑ κατάφερε μετά από ώρα να ισοφαρίσει σε 34-34, όμως η λήξη την βρήκε να πηγαίνει στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ με 38-36.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να μπαίνει δυνατά στο παρκέ και να τρέχει ένα σερί 7-2 κάνοντας το σκορ 40-43. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 44-43, αλλά και πάλι οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη με ακόμα ένα σερί 10-2 αυτή την φορά πήραν την μεγαλύτερη τους διαφορά στο παιχνίδι με 7 πόντους (46-53), 5 λεπτά πριν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει ρυθμό και αυτό ήταν εμφανές με το συνολικό τους σερί μέχρι εκείνη τη στιγμή να μεγαλώνει στο 21-8 και την διαφορά να πηγαίνει για πρώτη φορά στο +11 (46-57 στο 27') με τον Χίγκινς να φτάνει τους 11 πόντους. Η διαφορά έφτασε και το +12 (47-59), με την τρίτη περίοδο να κλείνει με 54-66.

Το τελευταίο μέρος του παιχνιδιού βρήκε τους Πρωταθλητές Ευρώπης να φτάσουν την διαφορά στο μεγαλύτερο σημείο με ένα σερί 6-1 (55-72) χάρη σε 2/2 τρίποντα του Τζάκσον (14π.) και να δίνουν διαστάσεις θριάμβουν στην διαφαινόμενη νίκη τους 7 λεπτά πριν το φινάλε. Ενώ στο ρολόι έμεναν 4 λεπτά για το τέλος η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να φτάσει για πρώτη φορά την διαφορά στο +20 (56-76) με καλάθι του Χάινς (8π.) «κλειδώνοντας» ουσιαστικά την 10η νίκη της στην Ευρωλίγκα χωρίς μάλιστα τους δύο καλύτερους της παίκτες. Τελικό σκορ 64-79 με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να κάνει «πάρτι» στο Μιλάνο, με τους γηπεδούχους να είναι μόνο για ένα ημίχρονο ανταγωνιστικοί.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 38-36, 54-66, 64-79

Μιλάνο(Ρέπεσα): ΜακΚλίν 10, Χίκμαν 10(1), Καλνιέτις 7(1), Ραντούλιτσα 11, Ντράγκιτς 7, Μάτσβαν, Πασκόλο, Τσιντσιαρίνι 4(1), Σάντερς 4, Αμπάς, Τσερέλα, Σιμόν 7

ΤΣΣΚΑ Μόσχας(Ιτούδης): Κουλάγκιν 14(2), Όγκουστιν 4, Φριτζόν 9(1), Τζάκσον 14(2), Αντόνοφ6(2) , Φρίλαντ, Βορόντσεβιτς 1, Χίγκινς 11(3), Κουλάγκιν 5(1), Χριάπα 2, Κουρμπάνοφ 5(1), Χάινς 8