Μετά τον Γιάννη, ο «Παπ» νίκησε Κουφό και Καλάθη (vid's)

Μεγάλος νικητής στα πρώτα σετ των ντέρμπι των Ελλήνων ήταν ο Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος μετά τους Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο επικράτησε και των Γκρίζλις των Κώστα Κουφού και Νικ Καλάθη, και τους προσγείωσε στην πραγματικότητα, διακόπτοντας ένα σερί πέντε νικών. Οι «Ρουκέτες» παρότι αγωνίστηκαν χωρίς τους Ντουάιτ Χάουαρντ, Πάτρικ Μπέβερλι και Τέρενς Τζόουνς ήταν απολαυστικοί, και έφτασαν άνετα στο 105-96, «ξεπλένοντας» από πάνω τους το 93-119 τους Νοεμβρίου (17/11). Το παιχνίδι

μετατράπηκε σε παράσταση για ένα ρόλο καθώς η διαφορά έφτασε και στο +27 (94-67), με τους γηπεδούχους να περιορίζουν τον Μαρκ Γκασόλ στην χειρότερη φετινή του εμφάνιση με 8 πόντους, με τον Ισπανό σέντερ να διαμαρτύρεται για ενοχλήσεις στο γόνατο. Ο Κώστας Παπανικολάου είχε θετική παρουσία με 12 πόντους (6/14 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλέψιμο), ενώ 21 πόντους είχε ο Τζέιμς Χάρντεν, με συνολικά έξι παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων. Για τις «Αρκούδες» ο Μάικ Κόνλεϊ σκόραρε 15 πόντους με 6 ασίστ, ενώ ο Κώστας Κουφός είχε 8 πόντους (3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο) σε 13 λεπτά, με τον Νικ Καλάθη να προσθέτει 6 πόντους με ισάριθμες ασίστ σε 20 αγωνιστικά λεπτά.

Μετά τους Μπουλς το προηγούμενο βράδυ, ο Μόντα Έλις πήρε το «όπλο» του και με ένα φοβερό Buzzer beater «εκτέλεσε» και τους Μπακς στο Μιλγούοκι, καθώς με απίθανο Buzzer beater τους έδωσε τη νίκη με 107-105, σε ένα παιχνίδι που αποφασίστηκε να ξεκουραστεί ο Ντιρκ Νοβίτσκι. Ο 29χρονος γκαρντ σκόραρε 23 πόντους, εκ των οποίων τους τελευταίους 8 στα τελευταία 94 δευτερόλεπτα, και ουσιαστικά νίκησε μόνος τους την πρώην ομάδα του. Εκτός από τον Έλις, φοβερός ήταν και ο Τάισον Τσάντλερ με 18 πόντους και 20 ριμπάουντ. Σε κακό βράδυ βρέθηκε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος είχε μόλις 3 πόντους σε σχεδόν 19 λεπτά συμμετοχής (1/2 βολές, 1/4 σουτ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη), ενώ 25 πόντους σκόραρε ο Μπράντον Νάιτ. Τα πάντα για το παιχνίδι κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά, και όταν οι Μπακς προηγήθηκαν με 98-90 στο 44', έχοντας σταθερά το προβάδισμα. Σε εκείνο το σημείο, πήρε «φωτιά» ο Μόντα Έλις, και οι Μαβς με ένα επιμέρους σερί 1-10, προσπέρασαν με 99-100, για να φτάσουμε στο φινάλε «θρίλερ» με το buzzer beater του Έλις.

Πολύ μεγάλη νίκη, όπως εξελίχθηκε πήραν οι Νετς καθώς κατάφεραν να ρίξουν στο καναβάτσο τους πρωταθλητές του NBA, Σαν Αντόνιο Σπερς, με 95-93 στην παράταση. Οι γηπεδούχοι με πέντε λεπτά να απομένουν προηγήθηκαν με 82-68, αλλά υπολόγιζαν χωρίς την αντίδραση των Σπερς, οι οποίοι με τρίποντο του Ντάνι Γκριν ισοφάρισαν σε 88-88, με τον Τζο Τζόνσον να αποτυχαίνει με 2,2'' να δώσει τη νίκη στην ομάδα του. Ωστόσο, με το σκορ στο 95-93 ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (14 π.) έχασε την μπάλα στο κέντρο του γηπέδου, με τους Σπερς να έχουν στην διάθεση τους 9'' ώστε να διεκδικήσουν και τη νίκη. Ωστόσο, στα 5,5'' ο Μανού Τζινμόμπιλι αστόχησε σε τρίποντο με αποτέλεσμα το Μπρούκλιν να πάρει τη νίκη. Εξαιρετικός ήταν ο Μίρζα Τελέτοβιτς για τους Νετς με 26 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ 17 πόντους είχε ο Ντερόν Ουίλιαμς (9 ασίστ) και 16 πόντους ο Μπρουκ Λόπεζ (15 ριμπ.). Για τα «Σπιρούνια» 20 πόντους με 6/11 τρίποντα και 10 ριμπάουντ είχε ο Ντάνι Γκριν.

Δεν κόλλησαν την ρετσινιά!!!Μετρούσαν 17 συνεχόμενες ήττες, και απείχαν μια από το να ισοφαρίσουν το πλέον αρνητικό ρεκόρ του ΝΒΑ, το οποίο κατείχαν οι Νετς από την περίοδο 2009-2010 με 0-18!Ωστόσο η σύγχρονη γενιά της Φιλαδέλφεια κατάφερε να αποτινάξει αυτό το κάζο από πάνω της καθώς επικράτησε στην Μινεσότα των Γουλφς με 85-77 και πήρε την πρώτη της νίκη στην σεζόν. Κορυφαίος ήταν ο Μίκαελ Κάρτερ-Ουίλιαμς με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ενώ 17 πόντους είχε ο Ρόμπερτ Κόβινγκτον. Για τους «Λύκους» που παρά τους τραυματισμούς τους, τα άκουσαν στο τέλος από τους φίλους της ομάδας του, ο Γκοργκούι Ντένγκ είχε 15 πόντους και 16 ριμπάουντ. Ωστόσο, το παράδοξο σημειώθηκε με την έναρξη του αγώνα όταν ο Χένρι Σιμς των Σίξερς κέρδισε φάουλ . Σε εκείνο το σημείο ο διαιτητές διαπίστωσαν κάτι πολύ ενδιαφέρον: Οι δύο ομάδες είχαν ξεκινήσει με τους φιλοξενούμενους να επιτίθενται σε λάθος καλάθι, αφού έκαναν ζέσταμα στην άλλη πλευρά του παρκέ! Κάπως έτσι, έπειτα από μόλις 16 δευτερόλεπτα αγώνα, οι παίκτες των δύο ομάδων ξαναστήθηκαν για το τζάμπολ, με τη Μινεσότα να κερδίζει την πρώτη επίθεση!!!

Τα αποτελέσματα:

Σάρλοτ - Σικάγο 95-102Ουάσινγκτον - Λος Άντζελες Λέικερς 111-95Μπρούκλιν - Σαν Αντόνιο 95-93 (88088 κ.αγ)Βοστόνη - Ντιτρόιτ 109-102 (88-88 κ.αγ)Μαϊάμι - Ατλάντα 102-112Χιούστον - Μέμφις 105-96Μιλγουόκι - Ντάλας 105-107Μινεσότα - Φιλαδέλφεια 77-85Γιούτα - Τορόντο 104-123Λος Άντζελες Κλίπερς - Ορλάντο 114-86