Με το χέρι του Γκαγκαλούδη...

Ο Ηρακλής ήταν νικητής στην αναμέτρηση με τους Μαχητές Δόξας Πεύκων, χάρη στο τελικό 74-72. Με τον Γιάννη Γκαγκαλούδη να δείχνει για ακόμη μία φορά την κλάση του και να διαμορφώνει με σουτ το τελικό σκορ, ο «Γηραιός» προχώρησε σε νίκη στο τελευταίο φιλικό των δύο ομάδων πριν την έναρξη της νέας σεζόν στην Α2.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή, πάντως, ήταν εκείνοι που όφειλαν να πραγματοποιήσουν πρώτοι ανατροπή, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 11-22 υπέρ των Μαχητών, αλλά τους ιδίους να αντιδρούν άμεσα

και να οδηγούν το ματς σε ισορροπία, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια (35-35). Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ηρακλής θα έπαιρνε τα ηνία και το 61-52 της περιόδου προμήνυε πως θα κέρδιζε χωρίς προβλήματα. Το σύνολο του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη, ωστόσο, έκανε την ολική επαναφορά και βρέθηκε ξανά στο «κυνήγι» της νίκης, με το σουτ του Γκαγκαλούδη να αποτρέπει την παράταση και να δίνει το «ροζ φύλλο» στην ομάδα του.

Δεκάλεπτα: 11-22, 35-35, 61-52, 74-72