Με «σβηστά τα φώτα» η Ιταλία την Κίνα

Χωρίς να συναντήσει δυσκολία η Ιταλία επικράτησε της Κίνας, σε φιλική αναμέτρηση, με σκορ 87-58 και κατέκτησε το κύπελλο του Τουρνουά Τρεντίνο. Ο αγώνας είναι μέρος της προετοιμασίας των δύο ομάδων, της μεν Ιταλίας ενόψει του Προολυμπιακού Τουρνουά που θα γίνει στο Τορίνο(θα συμμετέχει και η Εθνική μας), της δε Κίνας για τους Ολυμπιακούς του Ρίο, μιας και έχει πάρει ήδη το εισιτήριο για την Βραζιλία.

Η ομάδα του κόουτς Μεσίνα ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο, επιβάλλοντας τον ρυθμό της και καταφέρνοντας να ολοκληρώσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +17 (26-9). Στην δεύτερη

περίοδο οι Κινέζοι παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι αλλά η διαφορά της πρώτης περιόδου ήταν δύσκολο να καλυφθεί.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ντάνιελ Χάκετ ξαναπήρε τα ηνία του αγώνα και τελικά κατάφερε να φτάσει άνετα στην επικράτηση.(87-58)

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Μάρκο Μπελινέλι.

Δεκάλεπτα: 26-9, 45-30, 72-45, 87-58

Ιταλία: Αμπάς 8 (1), Μπελινέλι 19 (6ρ.), Κουζίν, Γκαλινάρι 17 (3τρ., 6ρ.), Ποέτα, Βιτάλι, Τσέρβι 12, Κουρνού, Φοντέτσιο 6, Χάκετ 8 (2/2δ., 4/7β., 2ασ., 1ρ.), Ιμπρο, Μίαν, Πάσκολο 5 (1), Βιτάλι 2, Ζερίνι 4.
Κίνα: Ντινγκ, Γκούο 3 (1), Μ. Λι 6, Π. Ζου 10 (1), Κ. Ζου 6, Κελανμπαΐκε, Γ. Λι 5, Σού, Γουάνγκ 15, Ζάι 11 (1), Ζου 2.