«Μάγος» ήταν ο Γιάννης...και τρομερός Ντουράντ στη Νέα Υόρκη (vid's)

Ο Τζέισον Κιντ επέστρεψε στον πάγκο των Μπακς, και αυτοί οι παίκτες του δεν θέλησαν να τον απογοητεύσουν, με τα «Ελάφια» να φτάνουν στη νίκη απέναντι στους Μάτζικ με 107-100, καλύπτοντας διαφορά 16 πόντων (32-48) με την οποία είχαν προηγηθεί οι φιλοξενούμενοι. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος σκόραρε 25 πόντους με 12/16 δίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο σε 38 λεπτά συμμετοχής, ενώ τον ίδιο αριθμό πόντων (25 π.) είχε και ο Κρις Μίντλεντον

(6/14 σουτ, 7 ασίστ). Καθοριστικός ήταν και ο Τζέριντ Μπέιλες ο οποίος πέτυχε 12 πόντους με 3/6 τρίποντα, πέτυχε μεγάλα καλάθια στο φινάλε. Για το Ορλάντο, που αίφνης βρέθηκε πολύ πίσω από την οκτάδα, έχοντας 12 ήττες στα 13 παιχνίδια που έχει δώσει στο 2016 (ρεκόρ 20-24), ο Βίκτορ Ολαντίπο σκόραρε 18 πόντους, με τον Νίκολα Βούτσεβις να σκοράρει 16 πόντους, μαζεύοντας και 12 ριμπάουντ.

Victory interviews with @Giannis_An34 joined by @Thanasis_ante43 via FaceTime!! #OwnTheFuturehttps://t.co/yvBs7sDtyA

— Milwaukee Bucks (@Bucks) January 27, 2016

Τρομερό παιχνίδι είδαν όσοι βρέθηκαν στο «Madison Square Garden» της Νέας Υόρκης, με τους Θάντερ να κερδίζουν στην παράταση τους χωρίς Καρμέλο Άντονι, Νικς, με 128-122, σε μια αναμέτρηση που η νίκη θα μπορούσε να έχει πάει σε οποιαδήποτε πλευρά, με ένα λάθος των διαιτητών να φαντάζει καθοριστικό στο φινάλε. Συγκεκριμένα οι Νικς προηγήθηκαν με +11 (99-88) στο 41', με την Οκλαχόμα να επιστρέφει, και να προσπερνάει στο σκορ με 106-109, με λιγότερο από δυο λεπτά να απομένουν. Ωστόσο οι γηπεδούχοι αρχικά ισοφάρισαν σε 109-109 με τρίποντο του Γκάλογουεϊ (1'50''), ενώ ο Ουίλιαμς με κάρφωμα στα 59'' έφερε την ομάδα του στο +4 (113-109). Ιμπάκα και Ντουράντ με ένα μικρό σερί 0-4 έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (113-113), με τον Αφλάλο να αστοχεί στο φινάλε. Στην παράταση, και με το σκορ στο 120-122 ο Τόμας κατάφερε να βάλει το χέρι του στην επαναφορά μια μπάλας, η οποία χτύπησε εμφανώς στο πόδι του Ντουράντ και βγήκε εκτός παρκέ, με τους διαιτητές να βλέπουν φάουλ του παίκτη του Νικς, κρίνοντας ουσιαστικά το αποτέλεσμα. Ο Κέβιν Ντουράντ είχε 44 πόντους (12/26 σουτ, 14 ριμπ.), ενώ άλλους 30 πόντους πρόσθεσε ο Ράσελ Ουέστμπρουκ (12/24 σουτ, 10 ασίστ). Για τους Νικς, ο Λάνστον Γκάλογουεϊ είχε 21 πόντους (4/6 τριπ.), με τον Ντέρικ Ουίλιαμς να σκοράρει 19 πόντους (7/15 σουτ, 10 ριμπ.). Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.