Λίγο «γκάζι» αρκούσε στον Ολυμπιακό...

Σε νέα φιλική νίκη προχώρησε ο Ολυμπιακός, «συντρίβοντας» με 86-67 την Καρσίγιακα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Σε ένα παιχνίδι, όπου οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν ξεκίνησαν με ιδανικό τρόπο και βρέθηκαν σε σημείο να «κυνηγούν» διαφορά 12 πόντων, χρειάστηκε απλώς να πατήσουν το «γκάζι» για να διαφοροποιήσουν πλήρως το σκηνικό και να φτάσουν σε μία άνετη επικράτηση.

Σε τρομερή κατάσταση βρέθηκε ο Γιάννης Αθηναίου, ο οποίος είχε

17 πόντους με το απίστευτο ποσοστό των 5/5 τριπόντων, ενώ 11 πρόσθεσε ο Νίκολα Μιλουτίνοφ. Ο ΝταΖουάν Σάμερς ξεχώρισε για την Καρσίγιακα με 22 πόντους, ενώ 15 σημείωσε ο Τζέι Κόβαν Μπράουν, με τον Μπρεντ Πέτγουεϊ να πετυχαίνει έξι πόντους, στην επιστροφή του ως αντίπαλος στο ΣΕΦ.

Η Καρσίγιακα εκμεταλλεύτηκε των «ολιγωρία» των «ερυθρολεύκων» στο πρώτο δεκάλεπτο, βάζοντάς τους σε έντονο προβληματισμό με το σκορ να βρίσκεται στο 14-26. Οι γηπεδούχοι, σε εκείνο το σημείο άρχισαν να «αφυπνίζονται» και κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά, για να κατευθυνθούν οι Τούρκοι στα αποδυτήρια με «βραχεία κεφαλή» (37-38).

Η αντεπίθεση συνεχίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, όπου η άμυνα του Ολυμπιακού βρέθηκε στα γνωστά της στάνταρ απόδοσης, καθώς δέχθηκε μόλις οκτώ πόντους στην τρίτη περίοδο, με αποτέλεσμα να αποκτήσουν οι Πειραιώτες προβάδισμα 16 πόντων (62-46). Στο φινάλε, δεν είχαν πρόβλημα να διατηρήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα, ξεπερνώντας την εικόνα «λήθαργου» που είχαν για 10 λεπτά, με ένα τρομερό «κρεσέντο» στο υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Δεκάλεπτα: 14-26, 37-38, 62-46, 86-67

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 9 (1), Μπιρτς 8, Παπαπέτρου 6 (1), Σπανούλης 2, Αγραβάνης 8 (1), Μιλουτίνοφ 11, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 9 (3), Λοτζέσκι 6, Αθηναίου 17 (5), Μαραγκός, Τολιόπουλος.

Καρσίγιακα (Μάρκοβιτς): Ντίλαρντ 8 (1), Πέτγουεϊ 6, Μπαϊγκούλ 3 (1), Μπον 10, Γκιουβέν 2, Τσελέλ, Μπράουν 15 (3), Σεντούρκ 1, Σάμερς 22 (2), Ντογκάν.